Чим скоро замінять пластик. 5 перспективних розробок вчених

Деревена, рослинні відходи, нано-інженерія та органіка, які вратують світ.
1 3225 27.03.18 10:30
Пакети та пластикова упаковка можеть завдати шкоду природі. Але у нас є гарні новини
Пакети та пластикова упаковка можеть завдати шкоду природі. Але у нас є гарні новини

Матеріал створений за підтримки екологічної платформи ReThink.


Провідні країни світу вже давно зрозуміли, що існуюча система менеджменту відходів не розв’язує проблему з пластиковим сміттям. Не можливо переробити все, а дещо просто в принципі не переробляється. Також неможливо прибрати все сміття. Ми втрачаємо час, а відходи продовжують накопичуватися і руйнують екосистему.

Великою проблемою є упаковка продовольчих та господарських товарів. ЇЇ кількість, різноманітність і споживання невпинно збільшуються. Наразі існуюча система намагається вирішити наслідки проблеми, а не причину. Причина – при створенні упаковки виробники не переймаються питанням як її переробити і чи придатна вона для переробки взагалі. Нам необхідно повністю переформатувати цю модель. Запобігати утворенню відходів, забезпечувати перероблюваність пластикової упаковки, збільшувати кількість можливих циклів повторної переробки пластику.

Фундація Ellen MacArthur Foundation в рамках своєї ініціативи New Plastics Economy проводить конкурс зі створення нових матеріалів упаковки. Під час проведення Всесвітнього Економічного Форуму в Давосі, фундація визначила п’ятьох переможців челенджу на розробку принципово нових матеріалів, що повністю переробляються, компостуються та припинять забруднення пластиком.

За умовами челенджу 5 компаній, що стали фіналістами порівну розділять між собою 1 мільйон євро на розвиток своїх технологій. Після року акселерації, з 5 переможців буде визначений 1 переможець, що отримає ще 1 мільйон євро на розвиток проекту. Давайте знайомитись з цими п’ятьма інноваційними компаніями – переможцями першого етапу.

Упаковка, що на дотик і на вигляд – пластик, але виготовлена з деревини

Розробка VTT Technical Research Centre of Finland – багатошарова упаковка з відходів сільського та лісового господарств, що підходить для упакування таких продуктів, як мюслі, сир, горіхи, тощо.

Розробка VTT виглядає і має властивості пластику, але виробляється з відновлюваних природних ресурсів. Вона може бути виготовлена з тих самих матеріалів, що й звичайний листок паперу, оскільки у виробництві використовуються целюлозні матеріали.

Окрім деревини технологія дозволяє використовувати сировину з рослин, що швидко ростуть: рисові стебла, верхівки цукрового очерету, перероблених волокон, текстильних відходів, сільськогосподарських відходів. Целюлоза є абсолютно безпечною, відновлюваною, перероблюваною та біорозкладною.

Завдяки своїм чудовим бар’єрним властивостям до газів, жирів, мінеральних олій та вологи, матеріал VTT добре підходить для різноманітних видів упаковки продовольчих товарів.

Це пакети для снеків та паучі для сухих продуктів - круп та горіхів; гнучка упаковка для чутливих до контакту з повітрям продуктів – шоколад, печиво, тонка нарізка м’ясних продуктів або сиру; потенційно вона може підійти для деяких рідин та вологих продуктів.

Згідно розрахунків, таким новим видом целюлозної упаковки можна замінити до 15% існуючої наразі на ринку багатошарової бар’єрної плівки. Варто додати, що процес виробництва нового матеріалу не супроводжується викидами токсичних речовин.

Упаковка з рослинних відходів, що переробляється бактеріями і перетворюється на новий пластик

Розробка Full Cycle Bioplastics - високопродуктивний матеріал з відновлюваних джерел (сільськогосподарських побічних продуктів, продовольчих відходів), що розкладається, для пакування широкого спектру продуктів від граноли та чипсів до миючих засобів.

 

В чому саме інновація? Це перша багатошарова пакувальна плівка з PHA (біополімер), виготовлена з органіки. Так як вона зроблена з органічних відходів та целюлози, плівка прекрасно компостується, перетворюючись знову на сировину для такого ж пакування.

Феромагнетична багатошарова упаковка, що переробляється

Іспанська розробка Aronax Technologies. Вони пропонують застосовувати до матеріалів упаковки створену ними магнетичну добавку, котра забезпечує добру ізоляцію від повітря та вологи. Таким чином, матеріал підходить для таких чутливих продуктів як кава чи медикаменти, але, в той же час, переробляється.

 

Добавка - це частинки силікату та оксиду заліза, що добре блокують гази, такі як кисень. Тобто ці компоненти працюють як алюміній у типовій багатошаровій упаковці, що не переробляється. Прикладами застосування є також тюбики для зубної пасти та паучі для їжі та напоїв.

Гнучка та міцна упаковка, що переробляється

Розробка University of Pittsburgh - міцний гнучкий матеріал для упаковки, що переробляється, створений завдяки нано-інженирингу.

 

Ідея в тому аби зробити багатошарове пакування для харчів (для снеків чи паучі) з шарів одного і того ж матеріалу. Зараз ці різні шари складаються з РЕТ, поліетилену та алюмінію. Пропонується використовувати лише поліетилен, а різну властивість кожного шару надавати за рахунок змін у нано-структурі.

Таким чином, навіть багатошарова упаковка, але з одного типу матеріалу, буде добре перероблятися!

Органічне покриття для пластику, що робить упаковку для продуктів такою, що компостується

У Fraunhofer Institute for Silicate Research розробили покриття з силікатом та біополімером, що може використовуватись у багатьох видах харчової упаковки. Дане покриття захищає біополімерну упаковку від передчасного розкладання, а продукт в ній від зіпсування. А найголовніше – ця упаковка компостується!

 

Інститут вже багато років розробляє матеріали зі склоподібною структурою, що називаються ORMOCER®. Ці матеріали поєднують в собі ключові властивості їх компонентів: прозорість, твердість, хімічну та термічну стабільність (як скло); низький температурний режим обробки, високу функціональність, міцність (як полімер); гнучкість (як силікон).

Проте, оригінальні матеріали ORMOCER не з біологічної сировини, тому інститут розробив новий клас біо-розкладних покриттів під назвою bioORMOCER®. Нове покриття покращує властивості біо-розкладних упаковок. Без даного покриття біо-розкладні упаковки не забезпечують належне зберігання продуктів в ній, тому не можуть конкурувати із звичайною упаковкою, що не переробляється. Тому нова розробка допоможе біо-розкладним пскласти гідну конкуренцію з багатошаровими упаковками, що не придатні для переробки.

Автор_ка:
ReThink

Рекомендуем

follow follow