Алкоголь

Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин

Алкоголь

Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин
Інформація надана з метою зниження негативних наслідків вживання наркотичиних речовин.
Вся інформація – переклад з німецької проекту drugscouts, що має на меті зниження ризиків та небезпек, пов'язаних із вживанням психоактивних речовин.
Речовина
Спирт (етанол, етиловий спирт) – прозора і летка рідина, що має дезінфікуючі та консервуючі властивості. Спирт дозують до 80% об. для виготовлення алкоголю (пиво, шампанське, вино, міцні спиртні напої / горілка, слабоалкогольні напої). Слабоалкогольні напої виробляються на основі лимонаду або енергетиків, у які додають міцний алкоголь (ром, віскі, горілку тощо).
Ефект, дозування, хімічна дія
Спектр ефекту залежить як від дозування, кількості активної речовини, частости вживання, ефекту звикання, так і від сету (психологічного та фізичного стану) та сетінгу (зовнішніх умов) споживачок/ів.

Залежно від міцності напою, кількості цукру, вуглекислого газу у ньому та вмісту шлунку, початок ефекту настає до 60 хвилин. Найдовше концентрація алкоголю надходить у кров протягом 1 - 1,5 годин після вживання.

Спирти швидко надходять у кровоносну систему через слизові оболонки та розповсюджуються у тканинах організму. Невелика частина спиртів абсорбується через слизову оболонку рота та шлунку, тоді як найбільша – через тонку кишку.
Спирти втручаються у систему таких нейромедіаторів у різних частинах мозку, як: серотонін, дофамін, ГАМК, глутамат, ендорфін. Молекули спиртів зв'язуються із різними рецепторами організму та змінюють процес нейротрансмісії нервових клітин. Внаслідок цього змінюється дихання, апетит, температура тіла, моторні здібності, швидкість реакції та пам'ять. Чим більшою є кількість алкоголю в організмі, тим сильнішими є зміни у мозку. Алкоголь є цитотоксином.

При низькому та середньому дозуванні дія алкоголю має властивість покращувати загальне самопочуття, розслабляти, створювати легке відчуття ейфорії. Алкоголь стимулює соціальну відкритість, балакучість, активність, збільшує сексуальне бажання; стриманість та страхи зменшуються водночас агресивність та готовність до ризику підвищуються.

Зі збільшенням дозування на перший план виходить анестезуючий ефект. Можливі порушення координації, пам'яті, розлади мовної артикуляції («заплітається язик»), порушення слуху, нюху та зору. Навіть слабоалкогольні напої, у які додають цукор, ароматизатори та фруктові кислоти для покращення та маскування смаку, мають сильний ефект. Деякі напої також містять такі психоактивні речовини, як гуарана і кофеїн, що мають стимулюючі властивості.

Вживання великої кількості алкоголю у короткий проміжок часу є небезпечним – можливе алкогольне отруєння!
Інші потенційні наслідки: приступ, кома, зниження рефлексів (небезпека задушення при блюванні, переохолодження), дихальна недостатність, зупинка серця.

Тривалість можливого виявлення в організмі:
Найбільша частка алкоголю розщеплюється у печінці. Лише невелика частина виділяється через дихання, шкіру, сечу і фекалії. За 1 годину руйнується близько 0,13 - 0,15 %. У деяких людей ферменти, які розщеплюють алкоголь наявні у незначній кількості або відсутні, тому для них спиртне повністю протипоказане.

Короткотривалі побічні реакції

При низькому дозуванні можливе викривлене відчуття дистанції, поява надмірної самовпевненості та зниження самокритичності, часте сечовипускання.
Для похмілля характерним є головний біль, нудота і блювання, млявість. При високому дозуванні: провали у пам'яті (black out), нудота і блювання. Зниження температури тіла пов'язане з розширенням судин, що може призвести до переохолодження.

Існує ризик нещасного випадку, приміром, при раптовому засинанні у небезпечному місці.

Дозування у надмірних кількостях (передозування) може призвести до дихальної недостатності та зупинки дихання. Смертельна концентрація алкоголю у крові складає 3 - 4 проміле, але при звиканні організму може бути й більшою.

Довготривалі побічні реакції

Вживання великих доз алкоголю протягом тривалого часу призводить до пошкодження печінки (цироз, стеатоз печінки), нервової системи, шлунково-кишкового тракту, серця, підшлункової залози; для чоловіків наслідком може бути поява еректильної дисфункції, а для жінок – втрата фертильності.
Внаслідок частого вживання алкоголю знижується відчуття голоду водночас властивість алкоголю висушувати організм зумовлює швидку втрату поживних речовин в організмі, а отже відбувається ослаблення імунної системи.

Калорії в алкоголі містяться у досить великій кількості, до того ж він уповільнює метаболізм, що може призвести до шкідливого для здоров'я стрімкого набору ваги.

При систематичному вживанні алкоголю зростає ризик захворювання на рак печінки, шлунку, стравоходу, гортані, слизової оболонки.
Інші можливі наслідки: передчасне старіння, зміна вигляду шкіри, порушення сну, роздратованість, депресія, зниження розумових здібностей. Вживання алкоголю протягом декількох років або десятиліття може спричинити появу синдрому Корсакова (серйозні порушення пам'яті та зміна особистості).
При частому вживанні протягом короткого проміжку часу може розвинутись толерантність (коли дозування речовини має бути все більшим для досягнення однакового ефекту). Існує ризик розвитку психічної та фізичної залежності.

У разі виникнення алкогольної залежності слід негайно звернутися по допомогу до медичного закладу, оскільки може виникнути небезпечний для життя синдром відміни, проявом якого є: судоми, рясне потовиділення, тремор, акустичні та оптичні галюцинації («біла гарячка»), тривога, роздратованість, страх, депресивний стан. Кожен з цих симптомів може стати підґрунтям для виникнення суїцидальних думок.

Ризики змішаного вживання

Ризики змішаного вживання є вищими, оскільки тіло та психіка отримують сильніше навантаження. Ефект окремих речовин може бути гострішим або слабшим. Можливі цілком несподівані ефекти, які не спостерігаються при окремому вживанні.

При взаємодії речовин варто пам'ятати, що ефект окремих речовин може наставати у різний час та тривати по-різному, тому сп'яніння при змішаному вживанні може початись із затримкою.
1
речовини з респіраторними ефектами (героїн, GHB / GBL / BDO, бензодіазепіни)
Високий ризик дихальної недостатності та зупинки серця!
2
кетамін
Можливе виникнення нудоти і блювання. Високий ризик дихальної недостатності!
3
стимулятори (кристали, амфетамін, кокаїн, екстазі, ефедрин)
Поки ви знаходитесь під дією стимулюючих речовин, алкогольне сп'яніння і кількість випитого майже не відчуваються, відтак алкогольне отруєння цілком можливе.
Сильне навантаження на печінку та нирки; поєднання стимуляторів з алкоголем висушує організм та може призвести до перегрівання організму.
4
канабіс
Канабіс посилює алкогольний ефект, що може призвести до нудоти, порушення рухової активності, сильного навантаження на кровоносну систему, втрати свідомості.
5
медикаменти
Алкоголь може негативно впливати на засвоєння та ефект ліків. Особливо небезпечним є поєднання алкоголю та психотропних препаратів – тих, які впливають на центральну нервову систему (бензодіазепіни, антидепресанти, нейролептики, антиепілептичні та препарати для лікування хвороби Паркінсона).
При вживанні медикаментів проконсультуйтесь з лікаркою/ем та ознайомтесь з інформацією щодо застосування того чи іншого препарату.
6
нікотин
Алкоголь посилює приємний нікотиновий ефект, через що споживачки/і курять більше, проте таке поєднання призводить до високого навантаження на кровоносну систему організму та підвищує ризик розвитку раку.

Безпечніше вживання

Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин
Алкоголь є легальною та соціально прийнятною наркотичною речовиною, втім вживання є небезпечним для здоров'я. Правила менш небезпечного вживання можуть допомогти знизити ймовірні ризики.

(Дуже) молодим людям ми радимо відмовитись від вживання алкоголю. Чим раніше почати вживати алкоголь, тим більшими є ризики утворення побічних ефектів та прояву наслідків.
Люди, які мають проблеми з психічним та психологічним здоров'ям, захворювання нирок, шлунку чи печінки, серцево-судинної системи, хворіють на діабет та водночас вживають алкоголь дуже ризикують своїм здоров'ям.

Не вживайте алкоголь під впливом, вирішуйте самі, чи справді Ви цього хочете. Також уникайте вживання алкоголю коли Вам нудно чи недобре, особливо у великих кількостях та на самоті.

Потрапляння алкоголю у кров на при вживанні на повний шлунок відбувається набагато повільніше.
Оскільки алкоголь висушує організм, важливо пити достатньо безалкогольних напоїв (найкраще негазовану воду). Під час чи після вживання тимчасово відновити втрачені мінерали допоможуть горіхи та солоні палички. Правильне харчування – найкращий вибір. Уникайте поєднання різних алкогольних напоїв.

Якщо Ви у стані надмірного сп'яніння – використовуйте презервативи, тому що лише вони захищають від інфікування ВІЛ та іншими патогенами, а також небажаної вагітності. Уникайте контакту слизистих!

Уникайте надмірного вживання, яке може призвести до неспроможності захистити себе у разі небезпеки. Алкоголь сприяє розкутості, під дією цієї речовини людина може бути схильною до участі у сексуальних пригодах, тому важливо усвідомлювати з ким та що Ви збираєтесь вживати / робити. Навіть якщо Ви випили невелику кількість алкоголю можливі порушення координації, правильності оцінювання ситуації та швидкості реакцій, тому сідати за кермо авто чи велосипеда є небезпечним для життя.

Коли Ви разом з подругами чи друзями їдете на вечірку домовляйтесь завчасно, хто буде у цей вечір тверезою/им та відвезе усіх назад. Керувати велосипедом також є небезпечним. Навіть без автомобіля під час сп'яніння ситуацію складно контролювати, – наприклад, Ви можете раптово заснути. Дія аклоголю впливає на сприйняття звуків (вони здаються тихшими), тому слід уникати довгого перебування біля гучного джерела.

Якщо хтось заснув під дією алкоголю: регулярно контролюйте дихання та частоту серцевих скорочень, покладіть у зручне лежаче положення (бажано покласти на бік та зафіксувати положення). При блюванні слід негайно очистити ротову порожнечу, аби уникнути удушення. Якщо Ви не впевнені, чи людина у свідомому стані, – слід негайно викликати лікарку/я!

Якщо Ви припускаєте, що під дією алкоголю Ви стаєте агресивною/им чи над Вами можуть вчинити насильство – відмовтесь від вживання!
Не використовуйте алкоголь як снодійне. Спиртне полегшує процес засинання, проте період глибокого сну коротший, а отже Ваш організм отримує менше часу для відновлення.

При регулярному вживанні можливе порушення сну та розвиток фізичного звикання.
Рекомендується робити паузи між вживанням алкоголю щонайменше від двох до трьох днів на тиждень.

Слабоалкогольні напої мають здебільшого приємний смак, що може призвести до стрімкого сп'яніння. Через високий вміст цукру та вуглекислого газу алкоголь швидше надходить у кров, а отже ризик передозування збільшується.

Якщо існує потреба змінити спосіб вживання, перестати вживати чи просто залишились питання, – не соромтесь звертатись до людей, яким Ви довіряєте.

Національна Гаряча лінія з питань реабілітації нарко та алкозалежних
Телефон 0-800-507 703. Всі дзвінки в межах України безкоштовні
Фейсбук, Сайт


Вживання під час статевого акту, у період вагітності або годування груддю
Вживання алкоголю може спровокувати блювання. Якщо це трапилось до 4 годин після прийняття протизаплідних пігулок, у кров потрапляє дуже незначна кількість їхніх елементів. Захищайте себе від небажаної вагітності – використовуйте презервативи та інші негормональні контрацептиви.

Вживання алкоголю у період вагітності може негативно вплинути на фізичний та психічний розвиток плоду. Можуть виникнути порушення концентрації та уваги у дитини.
Часте вживання алкоголю у великих дозах може мати наступні наслідки для дитини: низька вага при народженні, вроджені вади розвитку, пошкодження органів, поведінкові розлади, затримка розвитку. Алкоголь надходить у материнське молоко і є для дітей більш сильним цитотоксином, ніж для дорослих. Під час вагітності та годування груддю слід обов'язково утримуватися від вживання алкоголю!

Вживання препаратів, у яких міститься етиловий спирт потрібно обговорювати з лікаркою/ем.
Made on
Tilda