інфографіка

Корупція та ґендерна нерівність

Як зловживання владою впливає на жінок та чоловіків
інфографіка

Корупція та ґендерна нерівність

Як зловживання владою впливає на жінок та чоловіків
Корупція — це зловживання довіреною владою задля приватної вигоди. Залежно від гравців та поля гри корупцію поділяють на політичну, ділову та побутову.

Ґендерна нерівність присутня у всіх сферах життя — від представництва жінок та чоловіків у владі до розділення між ними хатніх обов'язків. А, отже, вплив корупційних практик на жінок та чоловіків відрізняється.
Жінки більш вразливі через ґендерну нерівність
Політичне представництво
Сфера прийняття рішень



Політична корупція
Доступ до ресурсів
Взаємодія з контролюючими органами



Ділова корупція
Державні соціальні гарантії
Ринок праці та економічна автономність


Побутова корупція
Ми уважно прочитали дослідження "Корупція очима жінок і чоловіків" і розповідаємо про найцікавіше, з точки зору редакції.
З одного боку, українці засуджують корупцію, з іншого — 2 з 5 наших громадян визнали, що були задіяні в корупційних схемах за останній рік.

Хоча великих розбіжностей в сприйнятті корупції українками та українцями немає, можна побачити більш гостру оцінку корупції у соціальній сфері зі сторони саме у жінок.

Дослідники пояснюють це тим, що саме жінки представляють соціальну сферу, працюючи в ній та отримуючи там послуги. Жінки більше опікуються побутом, виховують дітей та доглядають непрацездатних членів сім'ї
Легенда мапи
— % жителів, яких стосується проблема. Колір показує перевагу у вiдповiдях чоловіків та жінок
1 — Відсоток респондентів, які вважають корупцію однією з найголовніших проблем у власній країні.
2 — Відсоток громадян, які повідомили, що вони або члени їхніх домогосподарств робили неофіційні платежі або подарунки задля отримання послуг принаймні раз протягом останніх 12 місяців.
3 — Відсоток респондентів, які вважають, що пересічні люди можуть сприяти змінам, спрямованим на подолання корупції.

Джерело: розрахунок за даними опитування «Барометр світової корупції», 2016 р.
В процесі структурних перетворень в державі жінки часто стикаються з вищою вразливістю, оскільки прояви ґендерної нерівності можуть обмежувати їх можливості в різних сферах життя – щодо доступу до гідної зайнятості та оплати праці, політичного представництва та сфери прийняття рішень.
— з дослідження "Корупція очима жінок і чоловіків"
Побутова корупція
Чому жінки частіше стикаються з побутовою корупційною вимогою та тиском
Жінка виховує дітей, доглядає родичів та турбується про затишок вдома. Вона частіше стикається з медичними та освітніми закладами, різними соціальними послугами для всієї родини.
Отже, частіше зустрічається із зловживанням чиновників, медперсоналу та інших.
Крім того, репродуктивне здоров'я жінки потребує доступу до медичних послуг. Впродовж вагітності, під час пологів та протягом післяпологового періоду жінки стають особливо вразливими до проявів корупції.
У мами є два варіанти: приїхати "швидкою" або домовитися з кимось з лікарів. Шукаєш на форумах для мам, хто, як, що і за скільки. Багато страшних історій втручань під час пологів, які призводять до фізичних та психологічних травм. Тому ти природно шукаєш безпечніші варіанти.
Всі бояться конвеєру, хоча приватні домовленості нічого не гарантують"

Марія
Марія на прохання редакції запитала в одній із закритих груп для мам, чи платили вони і в яких розмірах.
2015 рік. Постановка на облік у жіночій консультації — 3000 грн, кесарів розтин — 500 $, анастезія — 900 грн.
2018 рік. Благодійний внесок — 3500 грн, пологи — 500 $, палата — 1000 грн.
Київ
2016 рік. Зустріч з акушеркою перед пологами, лікарю — 200−300 $, акушерці — 100−150 $. Народжувала вдома.
Чернівці
2016 рік. Пологи за домовленістю. Суму ніхто не назначав, платили на власний розсуд. Загалом за пологи вийшло біля 7000−8000 грн.
Харків
1000 $ за перші пологи. Це був повний треш, один страшний сон, і ставлення в тому числі: оглядів взагалі не було. Слава богу, і на тому вже дякую.
Київ
Цікаво, що чоловіки більш схильні пояснювати те, що люди не повідомляють про факти корупції - невіра у зміни та страх звинувачень у даванні хабара. Жінки більше за чоловіків переживають за наслідки та впевнені в складнощах довести справу до кінця.
За що люди платять в медичній сфері
Соціально вразливі категорії
Корупція зачіпає тих, хто стикається з кількома "шарами" дискримінації та стереотипів, а також тих, хто більш за все залежить від соціальної політики держави.
"Переміщені жінки залишаються більш вразливими щодо доступу до працевлаштування та отримання доходу. Опитування показало, що внутрішньо переміщені жінки частіше за чоловіків звертаються до всіх органів влади та надавачів послуг на місцях, правозахисних організацій, міграційних служб, судів та правоохоронних органів. При цьому помітно більший відсоток переміщених жінок, ніж чоловіків, стикаються з проблемами під час взаємодії з суспільними інститутами та адміністративними послугами, включаючи вимоги додаткових документів, брак роз'яснень із боку посадовців, брак інформації щодо процедур оформлення документів тощо",
— з дослідження "Корупція очима жінок і чоловіків"
Джерело: Звіт про гендерний аналіз результатів Всеукраїнського опитування щодо дотримання прав ВПО, 2017 р.
Сексуальні вимагання
Дослідники виокремлюють сексуальні вимагання як специфічну форму корупції
Сексуальне вимагання — це форма корупції, де довірену владу чи компетенцію використовують для отримання приватної вигоди.

Вимагання в робочій сфері, освіті, правовій та правоохоронній системі залишаються невидимим явищем. Воно розквітає на мовчанні через складність довести факти, сором та страх, який тримається на патріархальному відношенні до жінки, на безвиході та відсутності захисту з боку держави.
До нас звернулася молода жінка, яка працювала у творчому колективі Управління культури обласної державної адміністрації, з приводу незаконного звільнення та сексуальних домагань. При прийнятті на роботу з нею підписали строковий трудовий договір на 6 місяців.
Протягом 6 місяців роботи керівник прямим текстом вимагав: або інтим та продовження договору, або кінець трудовим відносинам. Вона відмовилась, і договір подовжено не було. Жінка була готова звертатись до правоохоронних органів та знайшла ще свідків серед колежанок, адже вона не перша зіткнулась з вимаганнями сексу з боку керівника.
За її заявою була порушена кримінальна справа, але свідки — співробітниці потерпілої — за деякий час відмовилися давати свідчення, оскільки далі продовжували працювати в колективі, справа затяглася. Жінка знайшла нову роботу і вже не хотіла витрачати час та здоров'я на це. Ми звернулися до Управління культури, але там ніяк не відреагували.

адвокатка Центру "Жіночі перспективи"
Галина Федькович
Для перездачі заліку мені був необхідний підпис завкафедри. Заходжу до нього в кабінет, він вийшов подивитись в коридор, чи не чекає на мене хтось. В коридорі було порожньо, він закриває кабінет на ключ, знімає штани переді мною і каже: «Давай». Я навчалась в університеті фізичної культури у Львові, він — давно не молодий, але сильний, борець чи щось таке. Я розгубилася, не була зовсім готова до такого розвитку подій. Кажу: «Я не можу, в мене місячні». А він наполягає. Вмовила його відпустити, адже таксі чекає, щоб їхати на залік, і підпис на відомостях потрібен прямо от зараз.
Але на цьому історія не закінчилась. Наступний семестр. На одному заліку викладач каже мені, що поставить залік, але мені потрібно зайти до завкафедри. І от мені знову доводиться йти туди. Він намагався затягнути мене в сауну при спорткомплексі. Довелось збрехати, що я розповіла татові про все. Хоча я не могла про це поговорити з сім'єю.
Це було давно, в часи, коли про сексуальні вимагання зовсім ніхто не говорив, та й часи були ніби спокійніші. Зараз я спілкуюся зі студентками різних вузів і чула безліч схожих історій. У вишах це явище, на жаль, поширене.

голова Центру "Жіночі перспективи"
Марта Чумало
Жінки відчувають більший опір у питаннях доступу до вищих академічних, адміністративних та керівних посад в вузах. Так, за даними глибинних інтерв'ю, чоловікам, щоб отримати підвищення у вузі, достатньо мати відповідний науковий ступінь та впливові зв'язки. Жінки, навпаки, вказують на те, що отримання підвищення вимагає не лише ступеня та зв'язків, а й супроводжується даванням різних форм хабара (гроші, повернення частини грошей з отриманих прибутків, цінні подарунки, сексуальні послуги)",
— з дослідження інституту прикладних гуманітарних досліджень «Гендерний аналіз корупційних практик на ринку праці»
Жінки в середньому заробляють менше чоловіків та переважають у складі малозабезпеченого населення. Отже, їх добробут значно більше залежить від соціальних виплат, пенсій, субсидій та доступу до державних послуг. До українських "профілів бідності" належать самотні літні жінки, безробітні жінки та жінки, які самостійно виховують неповнолітніх дітей. В державі, де неформальні платежі вважаються звичною практикою отримання послуг, малозабезпечені жінки іноді зовсім позбавлені державних послуг.

Ґендерний чинник також впливає на можливості ведення бізнесу, доступу до ресурсів (кредитів та дозвільних документів) та особливості взаємодії з контролюючими органами.

"Скляна стеля" або "липка підлога" — практики на робочому місці, що обмежують просування жінок на кар'єрному шляху. "Невидимі" умовні бар'єри затримують жінок на нижчих позиціях на державній службі та в корпоративному секторі. В умовах реформи місцевого самоврядування частка жінок в обласних територіальних громадах (ОТГ) зменшилася з 19% у 2015 до 14% у 2017. Чим більш економічно спроможна ОТГ, тим меншим є відсоток жінок-кандидаток, відзначають дослідники.

Жінки значно менше представлені у "великій політиці" та серед вищих посадовців країни. Лише 12% серед народних обранців та 4 з 24 міністрів.

Ґендерний аналіз не дає чіткої відповіді щодо схильності тієї чи іншої статі до корупції. Ми лише можемо констатувати розміри втрат України від корупції, які відбуваються на тлі гендерної нерівності.
Хочу больше знать!
Еженедельная рассылка крутых текстов
Інфографіка: Вадим Шмигов

Ілюстрація: Маріна Фудашкіна
Made on
Tilda