“13 причин”. Чому варто дивитись 2-й сезон серіалу

"Іноді ми навіть не здогадуємося, що від наших дій або слів залежать долі і життя інших".
1124 01.06.18 12:48
Серіал не тільки для тінейджерів, а й батьків, психологів та вчителів
Серіал не тільки для тінейджерів, а й батьків, психологів та вчителів

Американський драматичний серіал "13 причин чому" (13 Reasons Why), заснований на однойменному романі Джея Ешера, розкриває проблему самогубства серед підлітків.

Серіал з’явився на екранах більше ніж рік тому, в березні 2017. Незважаючи на те, що 13 серій першого сезону повністю розкрили сюжет книги Ешера, режисери продовжили серіал на другий сезон, який вийшов 18 травня 2018 року. Як і попередній, він складається з 13 серій.

Шкільний булінг (цькування), сексуальне і фізичне насилля, ментальні розлади — приклад головної героїні Ханни дає зрозуміти, що до рішення накласти на себе руки підштовхує не одна ситуація чи людина, а фатальний збіг усіх чинників. І, що найголовніше, байдужість оточення.

Коробка з касетами — все, що залишила після себе 17-річна Ханна Бейкер, учениця старшої школи Ліберті. На аудіокасетах дівчина детально описала своє шкільне життя і дала зрозуміти, що саме вони розкриють мотив самогубства. 13 касет — 13 осіб, причетних до цього. За сюжетом, однокласник Ханни Клей Дженсен отримує цю коробку і починає з’ясовувати, що насправді відбулось. Однак він не знає, що є однією з 13 причин.

Герої касет налякані і намагаються приховати існування аудиозаписів. Всі бояться розголосу — Ханну вже не повернути, а розслідування причин смерті може дискредитувати репутацію популярних учнів та потягти небажані наслідки. Клей єдиний, хто повільно прослуховує кожну касету і крокує місцями, які описує Ханна в своїх історіях. Парк, шкільні коридори, улюблена кав’ярня, магазин продуктових товарів, будинки однокласників, кімната Ханни — все зберігає таємницю про події, які поволі виводили з рівноваги та змушували підліткиню жити у постійному стресі.

Для розкриття теми ментальних розладів, що підштовхують до самогубства, автор однойменної книги Джей Ешер провів опитування жінок і використав їхні реальні історії. Проблема суїциду торкнулась родини Ашера — його родич намагався накласти на себе руки. Здебільшого, цей особистий досвід сформував авторську ідеологію: книгою, яка потім була екранізована, автор намагався привернути увагу до цієї теми та досягти сильного емоційного відгуку.

Коли створюєш медіапродукт, складно дотриматись "золотої середини": подати ситуацію об’єктивно та при цьому не підтримати стереотипи. Тим паче, коли мова йде про психічне здоров’я, тему далеко не нову у кінематографі. У серіалі "13 причин чому" наявний потужний соціальний посил. Автори закликають переглянути ставлення до таких негативних суспільних явищ як сексизм, гомофобія, шкільне цькування, сексуальне і фізичне насилля, сталкінг (переслідування), алкоголізм і наркоманія. Серіал дає зрозуміти, як ці явища впливають на кожну людину і до яких непоправних наслідків можуть призвести.

Від соціального варто перейти до особистого. В серіалі яскраво показаний момент, як до однієї ситуації підлітки ставляться по-різному. Для когось булінг — не така серйозна проблема, щоб накласти на себе руки, а хтось через знущання однолітків бачитиме в цьому єдиний вихід. Висновок очевидний: аби жити у гармонійному суспільстві, важливо не тільки протистояти стереотипізованому баченню, а й поважати почуття інших і не знецінювати їх.

Емоційне сприйняття подій у серіалі торкається переосмислення явища підліткового самогубства. В цьому плані, до речі, "13 причин чому" був розкритикований через надмірну романтизацію. Серіал звеличує суїцид, показуючи його так, як ніби накласти на себе руки і залишити після себе касети, записку, будь-що — це єдиний спосіб успішно передати послання світу.

via GIPHY

В реальності все навпаки: найбільш ефективний спосіб повідомити щось — це вижити і розповісти свою історію. Самогубство постає в серіалі як "ідеальна помста". Ханна звинувачує інших у своїй смерті, коли насправді це був її вибір. Так, трігери на зразок знущань і зґвалтувань — головна причина психічних захворювань і думок про суїцид, але рішення накласти на себе руки завжди в руках однієї людини.

"Зачіпаючи такі складні проблеми, як психічне здоров'я і самогубства, телебачення має бути обережним на цій межі між реальністю і творчістю. … Такі серіали, як "13 причин чому", можуть бути так само корисними, як і небезпечними, в залежності від сприйняття", — відзначають критики.

Можливо, цей серіал і не ідеально розкриває серйозну тему психології підлітків та ментальних розладів, та в кінематографічному плані поєднує драматичний, детективний та соціальний елемент. Подивившись одну серію, складно відмовити собі у другій — секрет у режисурі. Перші два епізоди знімав Томас МакКарті, представник американського незалежного кіно. Він продюсував всі епізоди "13 причин чому". Починаючи з третьої серії, режисерами були Кайл Патрік Альварез, Карл Франклін та інші. Та головним сценаристом став володар Пулітцерівської премії, драматург Брайан Йорки, а в списку продюсерів, крім Селени Гомез і Томаса МакКарті, є Стів Голін, який свого часу відповідав за зйомки "Легенди Г’ю Гласса" і "Вічного сяйва чистого розуму".

Авторський склад, на відміну від режисерського, обійшовся без гучних імен. На роль головної героїні Ханни по Skype вибрали австралійку Кетрін Лангфорд — це її перша велика роль. Клея, однокласника Ханни, зіграв 20-річний Ділан Міннетт, який вже з’явився в декількох трилерах ("Не дихай", "Полонянки"). З другорядних ролей варто виділити Кейт Уолш (мати Ханни), відому за серіалом "Анатомія пристрасті".

Серіал, очевидно, має цінність і може зацікавити не тільки тінейджерів, а й дорослих: батьків, психологів, вчителів. Важливий не тільки той факт, що серіал торкається актуальних проблем, а й те, як саме ці проблеми висвітлюються. Я наголосила, що ідея серіалу — прекрасна, однак її втілення має певні недоліки. Не треба романтизувати ментальні захворювання та наслідки страждань людини, не треба виставляти людей, які знущаються над іншими і підтримують булінг, популярними і класними.

При перегляді фільму на цю чи схожу тематику важливо завжди в своїй голові тримати установку: все, що відбувається зараз — художня вигадка, прикрашена дійсність. Реальне життя більш жорстоке, тому такі серіали і повинні готувати глядачів до того, що може статись, якщо не переглянути власну поведінку.

via GIPHY

"13 причин чому" — це серіал не про слабку дівчину. Не про жорстоких підлітків. Це серіал-застереження про те, що може статись, якщо ми не озирнемось і не запропонуємо допомогу тому чи тій, хто її потребує.

Серіал не тільки для тінейджерів, а й батьків, психологів та вчителів
Свободные ассоциации на неоднозначные темы в 4:20 по расписанию

Рекомендуем

follow follow