Думка. Традиційна культура досі соромить жінку через менструацію

Як через старий шаблон "нечистої" жінок обмежують в суспільстві.
2613 11.09.17 13:40
Не вдягати біле, не танцювати, не ходити до церкви.
Не вдягати біле, не танцювати, не ходити до церкви.

Тема місячних залишається незручною як для самих жінок, так і для чоловіків. Менструація обростає евфемізмами, стигмою, про неї стає не прийнято говорити вголос, бо "навіщо про це знати всім?".

Але поки жінки сором'язливо ховають криваву плями на своєму одязі, чоловіки гидливо відводять погляд у інший бік. Нам соромно в присутності чоловіків попросити тампон або прокладку, а їм - ніяково купувати їх в супермаркеті.

З настанням місячних жінки, немов входять в образ "нечистих" і починають виконувати масу неписаних правил. Не вірите? Почитайте думку Катерини Мацюпи, яка в фейсбучному пості досить докладно розповіла про сучасні реалії жінок і які обмеження їх очікують з періодичністю раз на місяць.

"Недавно одна моя подруга їхала автобусом з одного міста в інше. Купила квиток, прийшла завчасно, була першою пасажиркою. І от уже збиралась заходити, як шофер сказав: стійте, першим чоловік має зайти…

Мені таке доводилось чути сотні разів. І кожен раз, коли я таке чую – відчуваю запах менструальної крові, механічно з’являються асоціації з тим, що жінка – нечиста, брудна і взагалі "спокусниця", а тільки потім з’являється думка, що той, хто це сказав – недоумок. Асоціації про нечистість приходять швидше, ніж встигну що-небудь подумати. Але от цього разу я замислилась: а чо так? І згадалось.

Я із Західної України, де більшість людей активно слідкує за релігійними святами. Тому я добре знаю, що дуже поганою прикметою буде те, якщо на велике свято (от як Різдво) першою до хати зі сторонніх людей зайде жінка. Найгірший варіант, якщо якійсь жінці на свято треба щось позичити (як от сіль, наприклад).

А ще є таке свято Введення в Храм Пресвятої Діви Марії, коли жінкам взагалі неприйнято ходити в гості, бо погана прикмета, мовляв, принаймні в тому регіоні де я виросла так кажуть. Я в дитинстві про це запитувала, наївно не розуміючи в чому тут прикол, але мені відповідали: бо жінка нечиста. Згодом, в підлітковому віці, я це прийняла за норму. Сказати, що це вплинуло на моє сприйняття свого тіла і сексуальності – це нічого не сказати.

"Нечиста жінка" (тобто та, в якої місячні) не має ходити церкви, не може сповідатися, приймати причастя, хрестити дитину. Я пригадую одну історію, коли жінці запропонували бути хрещеною, а в неї на цю дату припадали місячні, і вона не знала що їй робити, бо як так, хрестити дитину нечистою.

І я зараз не кажу, що такі норми прописані в якихось правилах УГКЦ, наприклад, зараз це на рівні народної творчості. Хоча відкидати вплив церкви на формування таких думок теж би не стала.

Але й від релігійних практик тут можна відійти: жінка в якої місячні не може торкатися до новонародженої дитини (чужої, мається на увазі) І про це я особисто почула де? – В школі! В Ш К О Л І!

Пригадую ще "веселу" історію зі школи. На перерві однокласники приставали до однокласниці: у неї на той час були найбільші груди в класі, і хлопці не могли цього пробачити (ненавиджу їх досі). В процесі "сутички" в однокласниці впала сумка, звідти вилетіли різні прокладки. Скільки ж то було сміху і народних забав! Ха-ха, хі-хі, як смішно: дівчина в 9-му класі носить до школи….(ШОК, СЕНСАЦІЯ, СКАНДАЛ) ПРОКЛАДКИ!!! Випадки харасменту в моєму класі були щодня. І я не перебільшую. Вчителі сварились на хлопців, але завжди вкінці додавали: бо не треба, дівчата, собі такого позволяти!

І ще, моє улюблене: "Треба знати собі ціну"! (а то як?). Ну а потім йшла вся ця пісня про завузькі/занизькі джинси і декольте, закороткі спідниці.

У нас немає мізогінії? Чи може, то всьо видумки тих закордонних фондів? У нас же жінкам квіти дарують, і двері притримують, і в транспорті місце уступаюсь (правда тільки тій, яка сподобалась, або тій, яка може почати бурчати, що не вступився, тільки тсс…)"

Автор_ка:
Катерина Мацюпа

Рекомендуем

follow follow