Будь-хто із 672 880 (!) читачів, які підписані на головну брязкалку у колисці деградації України — Дмитра Карпачова — хоч раз у житті отримували запрошення на тренінги, що обіцяють подарувати просвітлення всім заблукалим душам.
Саморозвиток, виховання дітей і самих себе, кардинальні зміни у житті й інші прості рецепти щастя всього з трьох інгредієнтів і за символічну тризначну суму доларів США. Звичайно, оминути "школи справжніх жінок" було би дикою недбалістю, тому, окрім усього іншого, представницям жіночого ґендеру пропонують вивчити "Всьо, што ви хотєлі знать о мущінах", адже "90% женщін нє знают етого", і саме через це припускаються "3 ошибок, коториє убівают єго любовь к Вам".
Проте, хоч і розпіарений та мейнстримний, але все ж таки психолог із вищою освітою, Карпачов — це далеко не найгірший варіант. Реальну загрозу становлять так звані коучі та гуру, які вважають, що апріорі мають право повчати інших та "покращувати" чуже життя без наукового підґрунтя, лише за покликом душі (та бажання заробити).
Лише в Києві таких тренінгів — десятки, а якщо рахувати ще й вебінари, онлайн-школи та інстаграм-акаунти, що втілюють у собі новітні інститути благородних дівчат, пальців на руках і ногах може не вистачити, навіть якщо рахувати разом із близькими, друзями та сусідами. І щороку подібні школи тільки множаться і пускають метастази. "Жінка — розетка для чоловіка", — запевняють в столичній Академії жіночності і пояснюють: "Вона заряджає його енергією, а чоловік трансформує цю енергію в гроші". Заманливо, сміливо, екзотично, чи не так? Ще б пак! А може таки ні?
"Першу феміністку я вбила у 17 років", — пише авторка антифеміністичного маніфесту, а потім обачливо додає, що у собі. Однак, якщо замислитися, феміністка або просто жінка, яка не вважає себе залежною від чоловіка, помирає ще із першим "До весілля загоїться", "Головне — знайти багатого нареченого", "Народиш — зрозумієш", коли володіння чоловіком ще з дитинства подається як найвища винагорода.
Постфактум жінка, котра не може привабити успішного/гарного/високого/маскулінного/будь-якого (б’є, отже любить) чоловіка та створити із ним родину, більше не може вважати себе повноцінною і вдається до заходів, які зроблять із неї "нормальну" успішну/гарну/мініатюрну/жіночну будь-яку жінку. В іншому випадку — "Коли весілля?", "У мої часи…", "Сенс життя жінки…" тощо.
Засуджувати та поблажливо жартувати над жінками, які намагаються відповідати суспільним стандартам, можуть усі, а от зрозуміти, наскільки важко жити всупереч, — не кожен.
За даними опитуванням порталу Словник ґендерних термінів, 46% чоловіків та 19% жінок погодилися із твердженням, що основна роль жінки в суспільстві пов’язана з її "природним" призначенням — родина, чоловік, діти.
А 47% чоловіків і 17% жінок згодні з тим, що успішною можна вважати тільки ту жінку, яка реалізувалася як дружина та мати. І це серед респондентів віком не більше двадцяти років.
Переважна більшість опитаних студентів — 85% чоловіків та 88% жінок — вважає, що професійна реалізація жінки не має негативного впливу на родину. Проте лише 19% чоловіків та 23% жінок відмітили, що піклування про чистоту та домашній затишок, здоров’я та виховання дітей, зовнішній вигляд членів родини та приготування їжі не є суто жіночими обов’язками. Тому розмови про ґендерну рівність чи, тим більше, про "надуманість" жіночих проблем поки лишаються лицемірством.
Не дивно, що всі звалені на жінку обов’язки поступово починають набирати масу, тиснути та ламати хиткий картковий будиночок, який вона самостійно, а чи в парі з чоловіком, будувала протягом всього сімейного життя. Проте, якщо чоловіка навряд звинуватять у цій руйнації, то жінка, швидше за все, почує, що саме вона "не втримала" і "не вберегла".
У ситуації, коли картковий будиночок вже розсипався, але ще не згорів дотла, підпалений домашнім вогнищем, що мало б підтримувати в ньому тепло, і стають у пригоді славнозвісні жіночі тренінги. Страх зради, розлучення, самотності, невдоволення особистим життям приводять українок туди, де їм обіцяють навчити маніпулювати і втримувати партнерів своєю сексуальністю і "жіночністю", а також, як допомогти чоловіку здобути містичну "успішність", яка, на думку авторів, неодмінно врятує ситуацію.
"Якщо у вас чи у вашого чоловіка не виходить збільшити фінанси, ви не знаєте, чим допомогти, відчуваєте безвихідь, при цьому сильно переживаєте, вам із цим допоможуть Потужні техніки з сексуального привороту і збільшення фінансів у чоловіків. У цих техніках даються прості і легкі в застосуванні інструменти. Результат: жінка утримує біля себе чоловіка і допомагає йому вийти на новий фінансовий рівень", — зазначає секс-тренерка Олеся Куклина.
Так, звертатися по допомогу до спеціалістів для вирішення будь-яких проблем — не соромно і навіть навпаки, потрібно. Проте важко назвати спеціалістами "коучей", які самостійно приписують собі титули та звання або отримують "дипломи" у таких самих "експертів".
Пропонуючи жінці власноруч вирішувати проблеми, які виникають у двосторонніх стосунках, саме її роблять винуватицею усіх негараздів, наголошуючи, що це вона недостатньо сексуальна/ніжна/шаноблива/доглянута/уступлива і взагалі якась не така. Та хіба може набитий труднощами віз рушити з місця, коли його тягне хтось один?
Більшість сімейних розбіжностей можна вирішити шляхом діалогу. Проте це працює лише у тому випадку, коли налагодити стосунки воліють обидві сторони. Якщо один із партнерів тяжіє до ролі аб’юзера, діалог навряд вийде змістовним і не переросте у скандал.
Більш складні сімейні конфлікти допоможе вирішити експерт, не коуч та гуру, але сімейний психолог із вищою освітою та великим досвідом роботи. Психологиня Валерія Тайз рекомендує парі звертатися до спеціаліста, коли "сімейні конфлікти стають стереотипними, емоційний фон сім'ї в основному негативно забарвлений". Також декілька консультацій будуть корисними для родин, які тільки починають сімейне життя.
Проте жіночі тренінги пішли далі. Вони пропонують не тільки налагодити вже існуючі стосунки, але й допомогти жінці знайти партнера. Та тему кохання на таких семінарах підіймають рідко, фокусуються більше на пошуках олігархів, товстосумів і перспективних бізнесменів.
Самотня жінка втрачає купу грошей якогось нещасного чоловіка, який тільки сидить і чекає, коли хто-небудь жіночого ґендеру прийде і загарбає його багатство.
"Які у нас є чоловіки? Перша категорія: до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. З цими чоловіками спати не можна. Взагалі, в принципі, нікому. Жодна жінка не повинна з ними спати ніколи. У цих чоловіків сексу бути не повинно. У природі в них сексу немає", — розповідає лекторка тренінгу, що набув розголосу у мережі, та додає, що "низькорангові самці" розмножуватися не повинні.
Свою професійну "допомогу" коучі пропонують і жінкам, які взагалі не прагнуть знайти стосунки та вийти заміж. У цій ситуації закликають щось терміново робити, адже самотня жінка втрачає купу профіту якогось нещасного чоловіка, який тільки сидить і чекає, коли хто-небудь жіночого ґендеру прийде і забере його гроші.
"Уявіть, я запитую у вас: "Чи потрібен вам чоловік?". Напевно, ваша відповідь наступна: "Ні, не маю потреби". Що робити? Напишіть 5 пунктів, які внутрішні зміни на вас чекають, коли з'явиться ваш ідеальний чоловік. Напишіть, як при цьому будуть задовольнятися ваші потреби. Знайдіть власні приховані вигоди від самотності. Напишіть навпроти кожного пункту, що ви втрачаєте, чіпляючись за ці вторинні вигоди", — пропонує знавчиня тета-хілінгу, методу лікування через взаємодію із енергією Безумовної Любові та енергією Творця, Юлія Султанова.
Хоча церква трепетно оберігає "традиційну" роль жінки, подібні курси мають більше спільного із втіленням семи смертних гріхів, ніж із перетворенням жінки на канонізований ідеал. Тренінги пропагують надмірність всього: якщо секс, то п’ять разів на день, якщо готувати їжу, то як на сільському весіллі, якщо заробляти гроші, то лише мільярд. І ніяк не менше. Саме із надмірності народжується заздрість, марнославство, користолюбство та ледачість. Хоча те, що ці якості негативні, відомо навіть дитині.
Не відомо, кому належить фраза, що шлях до серця чоловіка лежить через його шлунок, але на пострадянському просторі цю "мудрість" завчають іще з пелюшок. У той самий час приказка яскраво ілюструє один зі смертельних гріхів — черевоугодництво. Звісно, на курсах для жінок цю тему не оминають стороною, хоч і приділяють їй набагато менше уваги, ніж жінки старшого покоління більшості українських родин.
Коучі рідко заперечують це усталене у століттях поняття, хоча часом додають до нього ще кілька нових умов. Наприклад, незважаючи на одержимість приготуванням їжі та запиханням її у свого чоловіка, самим жінкам пропонують вживати не більше гарбузячого насіннячка на день або взагалі не їсти "на людях" чи навіть наодинці із самою собою.
"Всі ми десь чули, що шлях до серця чоловіка лежить через шлунок. Насправді, це не зовсім так. Щоденний масаж стоп — ось одна з практик прокладання шляху до його серця. Цей ритуал вважається найкоротшим шляхом... Масаж стоп також допомагає вирівняти ієрархію в родині — чоловікові відчути себе капітаном, а жінці — його помічницею", — добросердно ділиться секретами київська сексологиня Марина Вищеня.
До речі, про сексологинь. Серед усіх смертельних гріхів, уособленням яких є жіночі тренінги, окремо потрібно відзначити хтивість. Величезні підрозділи тренінгової програми, різноманітні майстер-класи та семінари, пронизливі пости в соціальних мережах — усе це має зробити із просто жінки Богиню сексуально-ведично-тантрично- орально-мануальних ласк, цнотливу на людях і розпусну у ліжку, бо нащо комусь просто жінка?
Окреме місце у навчанні мистецтву сексу займають вумбілдінг, імбілдінг та інші "білдінги", метою яких є навчити жінку використовувати свої геніталії так, як це робив Шевченко із солов’їною.
У самому тренуванні м'язів тазового дна немає нічого поганого, але не матки, не піхви і не яєчників — ці органи жіночої репродуктивної системи взагалі не можна керовано зрушити з місця. Основний комплекс вправ був розроблений доктором Арнольдом Кегелем у середині XX століття. Вправи Кегеля допомагають зробити м'язи тазової поверхні сильнішими, знижують ризик розвитку нетримання сечі, полегшують пологи, а також роблять сексуальні відчуття яскравішими.
Шок, але цей комплекс може навіть допомогти чоловікам із еректильною дисфункцією. Вправи Кегеля простіше за все виконувати за допомогою тренажерів: станом на 2018 рік їх налічується дуже багато, і можна обрати собі будь-який (ну або купити той, що розрекламували на тренінгу).
Справа тут далеко не у тренуванні м’язів: займатися спортом — завжди добре. Але коли кінцевою метою заявляють не фізичний результат, а відкриття Свадхістани, встановлення зв’язку з минулими життями і "спілкування" із власною репродуктивною системою, стає дійсно ніяково.
"Жінки, у яких є зв'язок з маткою, знання свого коду, сприймають цей світ додатковим органом почуттів. Їхня матка відчуває біль, страх, тривогу, радість, задоволення. Іноді жінка знає щось напевно, але зрозуміти витоки знань не може. Матка "підказала"... Завдяки спеціальному комплексу технік для роботи інтимних м'язів через накачування матки і яєчників, через дихальні вправи створюється особлива вібрація, яка призводить жінку в оргазмічний транс", — пише інструкторка з інтимної гімнастики Тетяна Кожевнікова.
Інші ж коучі зовсім відкидають "духовний" підхід до цієї справи і заявляють прямо: "Не ображайтеся, дівчатка, але якщо вам більше двадцяти одного року — у вас там відро". Але від цього якось не легшає.
Про те, що наші із Європою шляхи до ґендерної рівності суттєво відрізняються, не варто навіть і сперечатися. Доки у "гейропах" Клара і Роза виводили жінок на майдани, наших Одарок і Марічок без запитань відправляли у колгоспи й на заводи, не звільняючи при цьому від піклування про дітей і домашніх справ.
Але ця історія всім відома, про кризу "жіночності" у радянських жінок також сказано багато, та й ми вже давно не живемо у комуністичні часи (навіть навпаки — в антикомуністичні), тому доречніше було би з’ясувати, чим живе Європа зараз і чи не потерпає вона від падіння моралі та народжуваності без шкіл для жінки, де нерозумній представниці "слабкого полу" скажуть, як їй жити (звичайно потерпає, вона ж гейропа).
"Клара Цеткін і Роза Люксембург — дві німецькі комуністки, які змішали політику і інтимне життя та отримали гримучий коктейль "Сильна і незалежна", який ми з вами досі смакуємо разом із котами. Діяльні були Жінки. Визначили роль Жінки в революційній боротьбі. Революції закінчилися — боротьба залишилася. І з покоління у покоління передаються поламані алгоритми про те, що таке бути Жінкою. У спідниці, але на броньовику. Раз голосувати можу, отже рівна, а раз можу і на броневичок влізти, отже головна", — жаліється на ту саму кризу "жіночності" психологиня, тарологиня, нумерологиня і авторка трансформаційних тренінгів, що, на її думку, змінили життя тисяч жінок, Світлана Олійник.
Для прикладу, розглянемо ту саму країну, уродженками якої були найвідоміші у світі феміністки, — Німеччину. У всьому світі Німеччина відома своїм зразковим показником рівня ґендерної рівності у державних та приватних структурах, проте "нежіночність" жіночої роботи та 36,9% місць у парламенті не заважають німкеням виходити заміж і навіть успішно.
За даними Федерального статистичного відомства Вісбадену за 2016 рік, число розлучень у Німеччині неупинно зменшувалося протягом п’яти років. При цьому, за даними міжнародного статистичного порталу Statista, кількість шлюбів у 2016 році збільшилася на 2,6% у порівнянні із 2015-м, а одружуватися німці та німкені стали у більш старшому віці.
Дивно, але в Україні, де щонайменше 25 тисяч людей виступають за "традиційні" сімейні цінності, кількість розлучень тільки збільшилася. Не допомогла і на 24,8% менша, ніж у Німеччині, частка жінок в українській політиці, де навіть Омбудсмен заявляє, що не є феміністкою (але у тому винні тільки важкі двері Верховної Ради).
Чому у профеміністично налаштованому суспільстві ситуація зі шлюбами складається краще? Відповідь на це запитання, напевно, треба шукати на жіночих тренінгах. Добре, що хоча би їхня кількість збільшилася в Україні у шість разів.
Не те що у Німеччинах. Де білдінги, тета-хілінги, школи гейш та мисливиць? Тренінги з лідерства, комунікації, продуктивності, менеджменту, знаходження балансу між роботою і родиною, курси іноземних мов — це не те, що я хочу знайти, коли вбиваю у пошукову строку "Schulungen für Frauen"! А знаходжу саме це. Прикро.