Бутират

Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин

Бутират

Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин
Інформація надана з метою зниження негативних наслідків вживання наркотичиних речовин.
Ми не радимо вживати будь-які заборонені речовини. Придбання, зберігання та виготовлення наркотичних речовин переслідується законом.
Вся інформація – переклад з німецької проекту drugscouts, що має на меті зниження ризиків та небезпек, пов'язаних із вживанням психоактивних речовин.
Речовина
Бутират (джи, лімо, ліквід, рідкий екстазі) – гамма-гідроксибутирова кислота та її сіль гама-гідроксибутират, відома на чорному ринку як GHB.

Хоча GHB є емпатогеном і схожий на екстазі (MDMA) за ефектом (ейфорія, соціальна відкритість), хімічний склад цих речовин різний.

На чорному ринку GHB присутній як безбарвна рідина у маленьких пляшечках, рідше у вигляді жовтуватого чи білого порошку. Має трохи солонуватий, інколи мильний присмак, запах нагадує клей. Незалежно від форми (порошок чи рідина) GHB змішують з напоєм (але не з алкоголем) та випивають.

Сполука GHB присутня у людському тілі. Ця речовина регулює у мозку цикл пробудження та засипання, стимулює гормони росту; синтетичний GHB використовується як допінг. У медицині GHB випускається як Somsanit® для лікування нарколепсії.

GBL (гамма-бутиролактон) в організмі людини перетворюється на GHB, тому має однаковий ефект, але речовина GBL є набагато сильнішою ніж GHB. GBL використовується у промисловості як розчинник (приміром, для видалення графіті чи як засіб для прибирання), тому у процесі виробництва інколи додають домішки. При кімнатній температурі GBL перетворюється на рідину. На чорному ринку GBL продається під різними назвами; має хімічний, гумовий та трохи гострий присмак. GBL – досить сильна кислота, що може пошкодити слизові оболонки, тому перед вживанням ця речовина повинна бути добре розбавлена.

Як «замінник» GHB також вживають BDO (1,4-Бутандіол). BDO – безбарвна рідина, яка у промисловості використовується як пластифікатор; в організмі також перетворюється на GHB.
Ефект, дозування, хімічна дія
Ефект залежить як від дозування, форми вживання, кількості активної речовини, наявності інших допоміжних речовин, так і від сету (психологічного та фізичного стану, найважливіше – кров'яного тиску) та сетінгу (зовнішніх умов).

Тривалість ефекту обох речовин відрізняється.
GBL має вищу біодоступність, ніж GHB. Хоча GBL і перетворюється в організмі на GHB, проте GBL має вищу біодуступність, а отже, його дія є сильнішою та швидшою. Початок ефекту GBL зазвичай описується як складніший та більш хвилюючий.

Початок ефекту: GBL: через 5 - 15 хвилин після застосування;
GHB: 10 - 20 хвилин, максимум через 45 - 90 хвилин.
Тривалість ефекту: 1,5 - 4 години.

Спектр ефекту: на хімічному рівні GHB тісно пов'язаний з медіатором GABA (гамма-аміномасляна кислота), що послаблює конкретні процеси передачі інформації у мозку. При невисоких дозах GHB з'єднується з рецепторами, які здійснюють стимулюючий ефект на людину. Спершу конкретна концентрація речовини GHB у мозку зв'язується з рецепторами, які сповільнюють активність нервової системи – свідомість знижується, можливе засинання. Коли концентрація GHB падає нижче за необхідний рівень, знову «вмикається» зв'язок зі «стимулюючими» рецепторами. Анестетичний ефект GHB збільшується швидкими темпами, через що утворюється ситуація, при якій діє принцип включення / виключення = раптове засинання та пробудження.

GHB впливає на вивільнення дофаміну, серотоніну, ацетилхоліну та гормонів росту. За повідомленнями споживачок/ів, залежно від дозування вживання посилює потребу у комунікації з іншими людьми на емоційному, інтелектуальному чи / або сексуальному рівні.

Спосіб застосування та дози

Легке дозування:
  • GHB: 7 - 13 мг/кг ваги тіла; 1 - 2 мл*;
  • GBL: від 0,5 до 0,9 мл*
  • Легке відчуття ейфорії, розслаблення, заспокоєння (подібне до вживання невеликої чи середньої кількості алкоголю); підвищення настрою, емпатія, анксіолітичний ефект, соціальна відкритість; можливими є легке запаморочення та поколювання у кінцівках. Зниження частоти серцевих скорочень та артеріального тиску. Сенсорні відчуття посилюються.
Середнє дозування:
  • GHB: 14 - 20 мг/кг ваги тіла; 2 - 3 мл*;
  • GBL: від 1,0 до 1,4 мл*;
  • Стимуляція сексуального потягу (використовується як сексуальний підсилювач), посилення відчуття дотику, психологічний бар'єр зникає, можуть виникати відверті розмови. Кольори довкола стають більш інтенсивними, легкі галюцинації та акустичні ілюзії також можливі.
Високе дозування:
  • GHB: 21 - 28 мг/кг ваги тіла; 3 - 4 мл*;
  • GBL: від 1,5 до 2,0*;
  • Моторні функції обмежені, пульс уповільнюється, можуть виникати гострі галюцинації водночас позитивні емоційні відчуття все ще можливі.
Наркотичне дозування:
  • GHB: 28 мг/кг ваги тіла; > 4мл*;
  • GBL: > 2,0 мл*
  • Може призводити до глибокого (кома-подібного) сну аж до повної втрати свідомості.
*Дозування у мілілітрах стосується людей з вагою приблизно у 70 кг. Мова йде про нерозбавлений / незмішаний GHB та GBL (див. drogenkult.net).

Тривалість можливого виявлення в організмі:


Час виявлення залежить від частоти і кількості вживання, швидкості обміну речовин та концентрації сечі, тому наведені нижче дані є ознайомчими:
GHB має дуже низький період напіврозпаду (20 - 45 хв) та повністю перетворюється у печінці на діоксид вуглецю і воду, тому виявити його в організмі можна лише за допомогою складних процедур відразу після останнього вживання.
  • у крові: до 6 годин;
  • у сечі: до 12 годин;
Звичайні тести на наркотики не виявляють GHB / GBL. При повторному вживанні ці речовини можуть бути виявлені у волоссі.
Можливі симптоми при передозуванні: судоми, тремор, крики, поверхове та нерегулярне дихання, дихальна недостатність, блювання (ризик задушення), анальгезія (пригнічення больової чутливості), розширення зіниць, втрата свідомості. У такому випадко слід негайно викликати швидку допомогу

Короткотривалі побічні реакції

Нудота, блювання, запаморочення. При високому дозуванні може виникати головний біль, дизорієнтація, ускладнення дихання, аритмія, порушення рівноваги і пам'яті, міоклонія (синдром скорочення м'язів), судоми, неможливість рухатись.
Якщо людина занурилась у глибокий сон, то через ослаблення м'язів тіла можливими є сечовипускання чи дефекація.

Довготривалі побічні реакції

Часте вживання GBL / GHB посилює побічні реакції, можуть виникати порушення сну, неспокій, тремор, посилення чи поява депресивного стану.

При тривалому вживанні існує ризик фізичної та психічної залежності.

При виведенні речовини можлива поява небезпечних для життя симптомів відміни: безсоння, рясне потовиділення, м'язові спазми, тремор, внутрішній неспокій і агресія, невроз, інтенсивна зміна сприйняття навколишнього середовища та інших людей.
Ці симптоми можуть тривати від кількох днів до 2 тижнів.
Рекомендується повільне дозування. Якщо є така можливість, краще виводити речовину під наглядом лікаря / лікарки.

Ризики змішаного вживання

Ризики змішаного вживання є вищими, оскільки тіло та психіка отримують сильніше навантаження. Ефект окремих речовин може бути гострішим або слабшим. Можливі цілком несподівані ефекти, які не спостерігаються при окремому вживанні.

При взаємодії речовин варто пам'ятати, що ефект окремих речовин може наставати у різний час та тривати по-різному, тому сп'яніння при змішаному вживанні може початись із затримкою.
1
у поєднанні з ВІЛ-медикаментами (інгібітори протеази: калетра, атазанавір (реятаз), індинавір (кріксіван), норвір, саквінавір (інвіраз))
Навіть при найменших дозах можливими є порушення дихання, кома, приступ.
2
бензодіазепінами / антигістамінами (ліки проти алергії)
Можливе порушення кровообігу! Існує високий ризик коматозного стану.
3
алкоголь
Небезпечно для життя!
Через змішане вживання активність нервової системи ще більше уповільнюється: можливий дуже різкий «вхід», кома-подібний глибокий сон, дихальна недостатність (сильно уповільнене дихання) та навіть зупинка дихання. Поєднання може викликати нудоту та / чи блювання.
4
опіати / опіоїдні речовини
GHB / GBL посилюють ефект дихальної недостатності опіатів / опіоїдних речовин, можлива зупинка дихання!
5
поперси
Обидві речовини мають гіпотензивний та респіраторний ефект, що може призвести до кома-подібного сну, уповільнення / зупинки дихання!
6
віагра
Таке поєднання може спричинити зниження артеріального тиску у мозку, серці, легенях, через що може виникнути гостра судинна недостатність.
7
спіди
Збільшення навантаження на серцево-судинну систему. Седативний ефект GHB / GBL тимчасово зникає – існує ризик передозування GHB / GBL.
8
екстезі / MDMA
При невеликих дозах ефект описується споживач(к)ами як неприємний. Існує ймовірність сильного навантаження на серцево-судинну систему, нудоти та фізичного дискомфорту. Седативний ефект GHB / GBL тимчасово зникає – існує ризик передозування GHB / GBL.
9
кетамін
Несприятливе поєднання, оскільки спектр ефекту цих речовин дуже різний (збільшення / зменшення фізичної активності). Можлива зупинка дихання.

Безпечніше вживання

Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин
(Дуже) молодим людям ми радимо відмовитись від вживання GHB / GBL. Чим раніше почати вживати GHB / GBL, тим більшими є ризики утворення побічних ефектів та прояву наслідків.

Людям з психічною нестабільністю чи фізичними захворюваннями слід відмовитись від вживання GHB / GBL. Люди, які хворіють на епілепсію, серцеві хвороби чи мають дисфункцію нирок та вживають GHB / GBL дуже ризикують своїм здоров'ям. Обов'язково ознайомтесь з інформацією про речовину, а у разі сумнівів відмовтесь від вживання!

На чорному ринку GBL часто продається як GHB. Звертайте увагу на те, що саме і в кого Ви купуєте, детально запитуйте, що за речовину вам пропонують. GHB має солонуватий присмак, натомість присмак GBL хімічний, не солений. Недосвідчені споживачки/і не завжди можуть відрізнити обидві речовини. Якщо є можливість, варто нанести кілька крапель на полістирол / пофарбовану поверхню / термопапір – GBL розчиняє ці речовини, а GHB – ні.

Не вживайте GHB / GBL під впливом, вирішуйте самі, чи справді Ви цього хочете.

Вживайте лише тоді, коли почуваєте себе безпечно та вільно. По можливості слід лягти чи сісти, не залишатися наодинці, тому що можуть виникати несподівані побічні ефекти (ризик травмування через порушення координації тіла, втрата свідомості, кома). Подбайте про те, щоб поруч була твереза людина, якій Ви довіряєте і яка знає про те, що саме і скільки Ви вжили та може надати невідкладну допомогу у надзвичайних ситуаціях.

Часто невідомо, яка кількість активної речовини міститься в GHB / GBL та з яких (допоміжних) речовин складається рідина чи порошок. Різниця між «допустимим» дозуванням та передозуванням досить незначна, що ускладнює можливість віднайти «необхідну» дозу та уникнути передозування. Саме тому необхідно зважати насамперед на вагу тіла – дозування GBL має бути меншим ніж GHB, а одиниці вимірювання мають бути дуже точними. Найкраще придбати в аптеці 1-міліметровий шприц (туберкуліновий) чи використовувати спеціальні вимірювальні піпетки зі скла. Пластикові чи резинові піпетки не є точними, а отже не підходять.

Зважайте також на те, що при контактуванні з GBL (розчинником!) надписи та резинове покриття швидко розчиняються.

Спершу дозуйте завжди мінімально («тестуйте»), особливо на порожній шлунок.
Уникайте споживання GBL разом з молочними продуктами: можлива поява сильної нудоти та блювання.

При вживанні GHB змішують з рідиною (чай або фруктовий сік допоможуть перебити неприємний присмак). GBL є сильною кислотою. Для того, аби пом'якшити корозійний неприємний ефект та замаскувати смак слід дуже добре розмішувати GBL, щонайменше у співвідношенні від 1:100, а ще краще 1:300 (приміром, на 1 мл GBL приблизно 100 - 300 мл соку). Перед вживанням напій потрібно добре збовтати, поки GBL не осяде на дні. З алкоголем змішувати не можна!

Не залишайте без нагляду напій, змішаний з GHB / GBL.

Не можна вводити GHB / GBL безпосередньо зі шприца чи піпетки до рота. Якщо вже так сталося, то варто випити якнайбільше рідини.

Якщо випадко GBL потрапив на шкіру – слід швидко промити її водою з милом.

Навіть якщо після закінчення сп'яніння ефект більше не відчувається, активна речовина все ще може знаходитись у крові. Для багатьох споживачок/ів досить складно зрозуміти, скільки часу пройшло від моменту останнього вживання. Для уникнення передозування можна записати час останнього вживання та чекати щонайменше 2 години до наступного вживання дозуючи щоразу менше.

Якщо хтось отримав передозування GHB / GBL-ом, не відповідає, втратила/в свідомість чи не дихає – слід негайно викликати швидку допомогу!

При передозуванні: не панікуйте. Прослідкуйте, аби людина не нашкодила сама собі / не травмувалась / не наражала себе на небезпеку. Якщо людина заснула під дією GHB / GBL (при великих дозах сон може тривати від 15 до 90 хвилин, інколи більше) і не реагує: залишайтесь з нею, регулярно контролюйте дихання та частоту серцевих скорочень, покладіть її у зручне лежаче положення (бажано покласти на бік та зафіксувати положення). При блюванні слід негайно очистити ротову порожнечу, аби уникнути удушення!

При зупинці дихання: зробити масаж серця (30 разів) та штучне дихання (двічі «з рота в рот» або
«з рота в ніс») у швидкій послідовності доти, доки не приїде швидка допомога або людина не почне дихати. Якщо крім Вас нікого немає, то достатньо робити лише масаж серця.

Майте на увазі, що передозування – це стрес не лише для Вас, але й для людей, що Вас оточують. Для Ваших близьких подібна ситуація може бути дуже напруженою, особливо, якщо Ви часто себе доводите до такого стану.

Слід пити достатньо води, вживати вітаміни та мінеральні напої.

При внутрішньовенному вживанні передозування є більш імовірним. До того ж часто незрозуміло, чи GHB чистий або ж змішаний з іншою речовиною. У жодному разі не слід вживати GBL ін'єкційно – це зруйнує вени!

GHB та GBL сприяють розкутості, під дією цих речовин людина може бути схильною до участі у сексуальних пригодах, тому важливо усвідомлювати з ким та що Ви збираєтесь вживати / робити.

Вживання стимулює сексуальний потяг, а ризики незахищеного сексу можуть не братись до уваги. Лише презервативи чи інші негормональні контрацептиви захищають від інфікування ВІЛ та іншими патогенами, а також від небажаної вагітності.

Уникайте надмірного вживання, яке може призвести до неспроможності захистити себе у разі небезпеки. Вживання GHB / GBL може вас анастезувати, Ви можете опинитись в безпорадному стані, тому важливою є присутність поруч близьких людей. Якщо Ви допускаєте, що під дією GHB / GBL Ви можете вчинити насильство чи поведінка іншої людини є загрозливою – не вживайте.

Не вживайте GHB / GBL як снодійне. При регулярному вживанні можливе порушення сну та розвиток фізичного звикання. Варто подбати про те, щоб вживання GHB / GBL не стало частиною повсякденного життя.

Якщо існує потреба змінити спосіб вживання, перестати вживати чи просто залишились питання, не соромтесь звертатись до людей, яким Ви довіряєте.

Чи міститься в напої GHB / GBL?
Якщо Ви хочете уникнути вживання GHB / GBL чи інших речовин проти своєї волі, просіть незнайомих людей давати вам лише закриті / запаковані напої та не залишайте свій стакан без нагляду.
Не пийте з чужих стаканів чи пляшок. У випадку, якщо Ви самі змішали напій з GHB / GBL – носіть його з собою, аби не піддавати інших небезпеці.

Якщо у вас є підозра, що під дією GHB / GBL Вас було зґвалтовано чи Вам завдали якоїсь шкоди – негайно зверніться до лікарки/я, здайте аналізи сечі та крові на наявність речовин, оскільки GHB / GBL дуже швидко розчиняються.
Більше про те, як в Україні ґвалтують за допомогою наркотичних речовин, у тому числі бутирату, читайте в матеріалі.

Вживання під час статевого акту, у період вагітності або годування груддю.

GHB / GBL впливають на гормональний баланс, особливо при частому вживанні. Це означає, що можуть посилитись / з'явитися менструальні болі, менструальний цикл змінитись (нерегулярні чи відсутні місячні), а фертильність знизитись. Незважаючи на це, вагітність можлива.

Якщо Ви (часто) вживаєте GHB / GBL та приймайте антизаплідні пігулки є ймовірність, що ефективність останніх зменшується. Вживання GHB / GBL може спровокувати блювання. У разі, якщо це трапилось до 4 годин після прийняття протизаплідних пігулок, то у кров потрапляє дуже незначна кількість їхніх елементів.

Захищайте себе від небажаної вагітності – використовуйте презервативи та інші негормональні контрацептиви!

Вагітність: не слід вживати GHB і у жодному разі відмовитись від вживання GBL для уникнення можливих ризиків.
Годування груддю: GHB потрапляє через грудне молоко в організм дитини, тому не вживайте GHB / GBL або не годуйте груддю під час та після вживання.
Made on
Tilda