Канабіс
Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин
Канабіс
Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин
Інформація надана з метою зниження негативних наслідків вживання наркотичиних речовин.
Ми не радимо вживати будь-які заборонені речовини. Придбання, зберігання та виготовлення наркотичних речовин переслідується законом.
Вся інформація – переклад з німецької проекту drugscouts, що має на меті зниження ризиків та небезпек, пов'язаних із вживанням психоактивних речовин.
Речовина
Канабіс належить до родини коноплевих. Існує три види канабісу: сатіва, індіка та рудераліс. Головна психоактивна речовина – тетрагідроканабінол (THC), яка разом з більш ніж 109 різними канабіноїдами та приблизно 400 іншими речовинами відповідальна за ефект. Вміст активної речовини та поєднання канабіноїдів залежать від умов вирощування та сорту.

Окрім THC існує також канабідіол (CBD), який немає психоактивного ефекту.

Існують різні продукти з канабісу, в яких кількість THC різна:
Марихуана (трава, ганжа, бецка, шишки тощо) – жіночі суцвіття з листями та стеблями (або без них), вміст THC – 10 %, найбільше – 25 %;
Гашиш (shit, dope, гаш) – спресована та розтягнута смола коноплі, вміст THC – від 8 до 30 %;
Олія гашишу – в'язкий екстракт коноплі, вміст THC – до 80 %.

Продукти, які містять канабіс, зазвичай курять (чистими або змішують з тютюном) через так званий «косяк», «джоїнт» / «самокрутку», трубку або вапорайзер (спеціальний пристрій). Також вживають як напій (приміром, чай, какао) або як їжу (кекси, йогурт).

Домішки та екстракти: у продуктах нелегального канабісу часто трапляються інші речовини, – найчастіше, частинки інших рослин, трави, жири, олія, та навіть крем для взуття. Рідше зустрічається пісок, скло, віск, цукор, спрей для волосся, добрива (на зразок PK13), сульфід свинцю та спеціально створені розчинники (приміром, Brix).

Канабіноїди часто виготовляють синтетичним способом; доступні як суміші для паління, трав'яні суміші, що часто мають сильніший ефект, ніж натуральний THC, але пов'язані з потенційно небезпечними для життя побічними реакціями.

Медичний канабіс: існують (напів)синтетичні канабіноїди, що випускаються за рецептом та часто не мають психоактивних властивостей. Препарати на основі канабіноїдів використовуються при хронічних захворюваннях для полегшення симптомів та попередження загострення хвороб завдяки спазмолітичним, знеболюючим і протизапальним властивостям, а також завдяки здатності покращувати настрій та апетит. Медичний канабіс застосовують при таких хворобах, як: епілепсія, розсіяний склероз, депресія, синдром порушення активності та уваги, глаукома, синдром Туретта, хвороба Паркінсона, рак, СНІД.

Натуральний канабіс також допомагає багатьом людям для полегшення симптомів різних хвороб.
Ефект та спосіб застосування
Спектр ефекту залежить як від дозування, форми вживання, кількості активної речовини, можливої наявності інших допоміжних речовин, так і від сету (психологічного та фізичного стану, звикання) та сетінгу (зовнішніх умов).

Канабіноїди впливають на рецептори мозку людини, найчастіше в області гіпокампу (відповідає за короткочасну пам'ять), гіпоталамусу (регуляція кров'яного тиску, температури та відчуття голоду) та мозочку (відповідає за координацію рухів).

Вживання спричиняє тимчасові обмеження роботи короткочасної пам'яті, пришвидшення серцебиття, незначне зниження кров'яного тиску, температури тіла та рівню цукру у крові, порушення координації рухів та рівноваги, посилення відчуття голоду. Рецептори канабіноїдів також локалізуються у частинах нервової системи, імунної системи та в інших органах.

Тривалість ефекту
При курінні чи випарюванні ефект настає через 2 - 10 хвилин, розгортається протягом 20 - 30 хвилин та, залежно від якості та дозування, триває від 1 до 5 годин.
При вживанні з їжею чи напоєм ефект настає через 0,5 - 2 години та триває до 10 годин.

Спектр ефекту
Головна речовина – THC, – змінює свідомість (не сильно) водночас можливі також психоделічний, стимулюючий, знеболюючий, протизапальний ефекти. При низькому дозуванні вживання канабісу допомагає полегшити відчуття нудоти, може змінювати сприйняття акустичних та візуальних подразників, відчуття дотику та простору, внаслідок чого може виникати ейфорія та інші емоційні відчуття. Фаза ейфорії триває близько 1 - 2 години, далі активізується заспокійливий ефект. Інколи канабіс працює як афродизіак. Ефект від сатіви є енергетичним, стимулює креативність та викликає сміх (to be high).

Різновиди канабісу, в яких міститься висока кількість канабіноїдів (CBD) та менша кількість THC, мають заспокійливі властивості, зокрема вони заспокоюють тіло (to be stoned). Сприйняття дотиків, смаків та звуків стає більш інтенсивним; ефект THC (зміна свідомості) послаблюється, натомість його дія продовжується у часі.

При високому дозуванні THC можливою є сильна зміна сприйняття, а при високому дозуванні CBD – загальне розслаблення (байдужість, заторможеність).

Тривалість можливого виявлення в організмі:
Час виявлення (після останнього вживання) залежить від частоти і кількості вживання, швидкості обміну речовин та концентрації сечі, тому наведені нижче дані є ознайомчими:
  • у крові / сироватці: активний THC – 12 - 72 години; продукти розпаду THC-COOH – 2 - 4 доби (при одноразовому вживанні), 3 - 7 діб (при періодичному вживанні), до 4 тижнів (при частому / тривалому вживанні);
  • у сечі: продукти розпаду THC-COOH – 3 - 5 діб (при одноразовому вживанні), 5 - 20 діб (при періодичному вживанні), до 12 тижнів (при частому / тривалому вживанні).

Короткотривалі побічні реакції

Можуть виникати наступні симптоми: запаморочення, проблеми з концентрацією, сухість у роті, почервоніння очей, приступи кашлю.
При першому вживанні чи передозуванні: нудота, блювання, порушення кровообігу, часте серцебиття, галюцинації, тривожність.

Довготривалі побічні реакції

При частому вживанні високих доз протягом тривалого часу короткотривалі побічні реакції можуть посилитись. При наявності неприємних чи стресових психічних переживань вживання канабісу може активізувати приховані (латентні) страхи, тривожні розлади та призвести до розвитку психозу.

Тривале вживання канабісу може посилити такі депресивні симптоми, як: байдужість, втрата мотивації, пасивність тощо; можливе порушення роботи короткочасної пам'яті. Розвиток психічної залежності також можливий, особливо при наявності тютюнової / нікотинової залежності.

Існує ризик раку легенів. Кількість канцерогенів, що потрапляють в організм при курінні через джоїнт (змішування канабісу з тютюном) або бонг є більшою, ніж при курінні звичайної сигарети у зв'язку з наступними причинами:
  • дим канабісу вдихається глибше та довше затримується у легенях;
  • фільтри для куріння канабісу зазвичай є картонними, а отже пропускають шкідливі речовини;
  • бонг наповнюють переважно холодною водою, яка охолоджує дим та зв'язує забруднені речовини.
При курінні сумішей тютюну та канабісу існує ризик появи таких респіраторних захворювань, як астма, хронічний бронхіт, запалення носових пазух.

Чисте куріння канабісу не було досліджено повною мірою на зразок можливого пошкодження дихальних шляхів чи потенційного розвитку раку легенів.
Часте куріння спресованих продуктів канабісу шкодить здоров'ю – можлива поява спайок каверни (внаслідок наявності Brix, цукру, спрею для волосся, воску), силікозу (через кварцовий пісок) чи інших симптомів отруєння. Існує високий ризик раку.

Ризики змішаного вживання

Ризики є вищими, оскільки тіло та психіка отримують сильніше навантаження.

При взаємодії речовин варто пам'ятати, що ефект окремих речовин може наставати у різний час та тривати по-різному, тому сп'яніння при змішаному вживанні може початись із затримкою.
1
алкоголь
Канабіс посилює алкогольний ефект і може викликати нудоту. Сильне навантаження на кровоносну систему.
2
тютюн
Поєднання збільшує ризик появи нудоти, блювання та легеневих захворювань. Нікотин поглинає активність THC водночас THC посилює дію нікотину. Ризик розвитку залежності є вищим, ніж при вживанні чистого канабісу.
3
стимулятори (кокаїн, спіди)
Cильне навантаження на кровоносну систему.
Таке поєднання часто призводить до появи відчуття тривожності чи параної, а тривале змішане вживання збільшує ризик появи психозу / тривожного розладу.
4
MDMA
Ефекти MDMA можуть стати сильнішими, а робота пам'яті обмеженішою; високе навантаження на кровоносну систему.
5
психоделіки (гриби, LSD, 2C-B)
Можливе взаємне посилення ефектів, а також поява / посилення тривожності чи інших психотичних станів.

Безпечніше вживання

Не існує безпечного вживання, існують лише правила, що можуть допомогти зменшити шкоду від вживання речовин
(Дуже) молодим людям ми радимо відмовитись від вживання канабісу. Чим раніше почати вживати канабіс, тим більшими є ризики утворення побічних ефектів та прояву наслідків.

Людям, які мають проблеми з психічним та психологічним здоров'ям радимо відмовитись від вживання канабісу. Так само і тим, у кого є серцеві захворювання чи захворювання серцево-судинної системи краще відмовитись від вживання, оскільки канабіс має властивість розширювати судини та пришвидшувати пульс. Людям з легеневими захворювання потрібно уникати куріння канабісу.

Уникайте вживання канабісу у моменти поганого самовідчуття. Вживайте лише тоді, коли поруч присутні люди, яким Ви довіряєте.


Вживання канабісу тимчасово впливає на концентрацію та увагу, тому краще не вживати у ситуаціях, у яких ці навики задіяні (приміром, у школі, в університеті, на роботі тощо).

Трава може пліснявіти, що можна помітити завдяки наявності сіро-білого павутиння чи втрати кольору цвітіння. Вживання зіпсованої трави становить ризик отруєння чи появи дихальних захворювань.
Використання фільтрів з активованого вугілля у вапорайзерах, джоїнтах чи бонгах зменшує кількість поглинання канцерогенних та інших шкідливих речовин, знижує ймовірність появи дихальних захворювань та раку.

Важливо при вживанні через їжу / напій: початок ефекту настає пізніше, ніж при курінні, проте триває довше завдяки процесам травлення; ефект може бути досить нестабільним, тому краще дозувати у невеликій кількості та неповторювати вживання до прояву повноцінного спектру ефекту.

Ефект від поєднання канабісу з іншими речовинами може бути непередбачуваним, важливо вміти
«балансувати» речовини правильно.

Якщо Вам чи комусь іншому недобре: охолодити голову, шию, плечі. Важливим є довірливе оточення, доступ до свіжого повітря. При передозуванні можна випити вітамін С та теплі напої. Розмова з подругами та друзями також може допомогти.

Вживання стимулює сексуальний потяг, а ризики незахищеного сексу можуть не братись до уваги. Лише презервативи чи інші негормональні контрацептиви захищають від інфікування ВІЛ та іншими патогенами.

При «виході» з під дії канабісу слід поїсти корисної їжі.

Канабіс впливає на сприйняття, реакції, координацію та рівновагу, тому слід відмовитись від водіння авто чи іншої потенційно небезпечної діяльності (приміром, лазіння по даху).

Варто подбати про те, щоб вживання канабісу не стало частиною повсякденного життя.

Вживання під час статевого акту, у період вагітності або годування груддю
Часте вживання канабісу протягом тривалого часу впливає на чоловічу та жіночу фертильність. Ризики вживання чистого канабісу не були у повній мірі досліджені.
Для жінок, які приймають протизаплідні пігулки, існує ризик прояву порушення кровообігу, тромбозу, варикозного розширення вен, що може призвести до серцевого приступу, інсульту чи оклюзії судин (емболія).

Контрацепція
Вживання великої кількості канабісу у поєднанні з тютюном може спровокувати блювання. Якщо це трапилось до 4 годин після прийняття протизаплідних пігулок, у кров потрапляє дуже незначна кількість їхніх елементів. Захищайте себе від небажаної вагітності – використовуйте презервативи та інші негормональні контрацептиви.

Під час вагітності THC надходить до організму дитини через плаценту. Відомо, що нікотин та тютюн пошкоджують клітини, а розчинники та пестициди, які використовуються при вирощуванні канабісу можуть негативно вплинути на розвиток плоду.

Материнське молоко – дуже жирне, тому концентрація THC є дуже високою, а отже в організм дитини потрапляє дуже велика кількість речовини.
Для уникнення проблем із Вашим здоров'ям та дитини краще відмовитись від вживання канабісу у період вагітності або годування груддю.
Made on
Tilda