Відкинемо всі емоційні реакції на виступ завідувачки кафедри, кандидатки педагогічних наук, доцентки Ганни Турчинової.
Просто проаналізуємо її слова по суті.
1. “Гендер — це синонім слова секс, а слово гендер вигадали в Америці, щоб це звучало більш-менш пристойно”.
Це маніпуляція та намагання зіграти на "моралі", яка нібито має цензурувати "секс", як непристойне явище. По-перше, гендер — це визначення соціальної статі людини. Пані Турчинова досі вважає, що про секс говорити соромно.
2. “Розмивається мораль. Дитина має бачити сім’ю, і це має бути ідеалом”.
Пані Турчинова тут викреслила дуже багато українських сімей, де є лише мама або тато, або такі сім’ї, де вихованням займаються бабусі та дідусі, або родини, де є мама і мама, тато і тато, або дітей без батьків, адже, читаючи "традиційні" українські підручники, всі вони не можуть відчувати себе повноцінними.
Проблема “моралі” — це коли людина викреслює з картини світу те, що об’єктивно існує, і намагається узагальнити картину світу до поділу на хороше/погане.
3. “Я вам можу сказати, як жінка, що дискримінації жінок в Україні не існує. Є жіночі роботи, є чоловічі роботи”.
Пані Турчинова намагається запевнити всіх жінок в Україні, що вони мають такий же досвід, як і пані Турчинова. Враховуючи те, що кожного року близько 600 жінок в Україні гинуть від домашнього насильства, а більше мільйона постраждали від насильства в сім’ї, таке твердження від людини, що обіймає освітню посаду, виглядає загрозливим та принизливим для тих жінок, які знаходяться в ситуації насильства та дискримінації.
Про поділ праці на чоловічу та жіночу — це і є дискримінація, яку нам тут же і демонструє пані Турчинова, адже "чоловічі роботи" частіше є більш статусними та високооплачуваними.
4. “Чоловік — сильний, мудрий, батько, за яким жінка буде, як за кам'яною стіною, а не ні риба, ні м'ясо”
Експлуатація всіх можливих кліше та стереотипів, адже чоловіки можуть бути різними та від цього не стають менш чоловіками. Сама пані Турчинова говорить тут про соціальну стать — роль чоловіка, як кам'яної стіни.
Не всім жінкам та чоловікам такі ролі підходять. Люди мають право вибору, ким та як працювати. Через цю стіну-чоловіка, жінка дуже часто не бачить своїх можливостей та майбутнього, будучи замкненою в площині кухня-дім-дитина. Люди мають право вибору яким чином жити, з ким жити та як довго.
5. “ЛГБТ не розмножуються, тому хочуть пропагувати в школах”.
Тут взагалі завчена фраза, без усякої логіки. ЛГБТ-люди мають власних дітей та живуть сім'ями. Єдина проблема — це соціальна незахищеність з боку держави.
Сексуальну орієнтацію неможливо пропагувати, бо це емоційний потяг, який виникає, коли людина закохується. Якщо ви сумніваєтеся, скажіть перед дзеркалом 10 разів ЛГБТ, подивіться, наприклад, на Елтона Джона та спостерігайте, чи змінилася ваша сексуальна орієнтація. А ще згадайте, як це працює в підлітковому віці, коли вам хтось подобався, а батьки були проти. Чи впливало це на ваш емоційний та романтичний потяг?
Щодо її слів суспільство розділилося — одні вважають, що її треба звільнити з посади за такі публічні антинаукові слова, інші кажуть про свободу слова.
Так, в нас свобода слова, але є межа, де людина переходить до образи честі та гідності.
Мова ворожнечі — це коли людина закликає або спонукає до ненависті. Тут можна говорити про використання службового становища, адже пані Турчинова виступає як представниця закладу освіти.
Постає питання про те, чи не нав'язує вона свої упередження, використовуючи адміністративний ресурс. В цьому випадку це взагалі не питання її особистих поглядів.
Вона виступає як представниця закладу освіти і транслює стереотипні упередження, що базуються на поділі людей на "норму" та "відхилення", ставить під сумнів наукові факти, на яких базується навчання на її факультеті.
Тобто це питання професійної відповідності займаній посаді.
Слухайте подкаст Update розібрався про переосмислення норми, сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність