Чек-лист "хороший психотерапевт". На що звернути увагу обираючи фахівця

Освіта, конфіденційність, дбайливість.
2325 01.03.20 13:00
Ілюстрація
Ілюстрація / Rob Dobi

Хочете зрозуміти, чи потрапили ви до досвідченої фахівчині чи фахівця? Є гарний спосіб перевірити це, скористайтеся чек-листом від терапевтки ГО Інсайт Ксенії Віттенберг.

Не все зі списку можна визначити на етапі пошуку психотерапевта. Щось стає видимим лише з початком терапії, а щось на подальших її етапах.

Рекомендації і відгуки - добре, але стовідсотково довіряти їм теж не варто. Терапія - це стосунки, і з одним конкретним терапевтом вони можуть не скластися особисто у вас, попри те, що добре склалися у ваших знайомих.

Чек-лист "хороший психотерапевт"

Він/вона довго вчився/лась. На своїй сторінці або в інформованій згоді терапевти розміщують інформацію про свою освіту. У тому списку не лише університет і 1-2 курсів по три дні, там довгострокові програми 1 рік і більше, інтернатура, клінічна практика тощо. Якщо такої інформації на сторінці фахівця немає, запитайте, де її можна прочитати.

Продовжує вчитися. Останній документ про освіту є не "старшим" за 5 років. Хороший/а терапевт/ка вчиться постійно, регулярно оновлюючи і поповнюючи свій робочий "арсенал" новими розробками.

Працював/ла або працює під супервізією. Супервізія - це можливість отримувати підтримку і оцінку своєї роботи від більш досвідчених колег. Часто терапевти вказують, скільки годин вони відпрацювали таким чином. Можна запитати, чи є у терапевта супервізор/ка або професійна спільнота до якої він/вона належить. Важливо, щоб були ті, хто відповідають за її/його роботу, і допоможуть вирішити етичний конфлікт, якщо він станеться.

Ставиться з повагою до сексуальної і гендерної різноманітності, культурних, етнічних та інших ваших особливостей.

Ясно і недвозначно відповідає на запитання про свою освіту, методи роботи, про те, як проходитиме терапія, і яка вартість послуг.

Пропонує підписати інформовану згоду. Це текст, що містить інформацію про терапевта, про особливості терапії і про всі умови вашої спільної роботи.

Відповідає так, що уже в листуванні або в телефонному знайомстві ви відчуваєте, що вам комфортно, вас чують, вам ради, відносяться до вас шанобливо і дбайливо.

Дотримується конфіденційності і повідомляє про це вам. Психотерапевт/ка ніколи нікому не розповідає про вас нічого. А якщо їй/йому необхідно порадитися про ваш випадок з супервізором, то бере у вас дозвіл.

Уважно вас слухає, резюмує сказане вами і ставить уточнюючі запитання, щоб краще вас зрозуміти. Після її/його питань вам стає ясніше. І в цілому після зустрічі ви почуваєтесь в цілому краще, навіть якщо деякі неприємні емоції можуть ще зберігатися.

Не лякає вас наслідками чогось, не оцінює, не засуджує, не "тисне" авторитетом.

Пояснює все, що збирається зробити і навіщо. Піклується, щоб вам було все зрозуміло, і рухається далі тільки, якщо ви згодні з тим, що вам пропонують. У кожному моменті терапії ви розумієте, що відбувається і відчуваєте, що можете впливати на те, що відбувається.

Розуміє свої обмеження і межі своєї компетентності і відкрито обговорює це з вами. При необхідності перенаправляє вас до інших фахівців.

Дає вам контакти кризової служби або ресурси самодопомоги, якщо вам потрібна термінова допомога між зустрічами.

Не вступає з вами у інтимні, приятельські, дружні відносини.

Не запрошує до себе додому (крім випадків, коли офіс терапевта знаходиться у нього/неї вдома), на каву, прогулятися, підвезти та ін., до вас додому також не приїжджає.

Чек-лист "поганий терапевт":

Не може дати зрозумілу відповідь про освіту, кваліфікацію, методи, які використовує в роботі.

Не називає ціну ("приходьте, розберемося").

Ціна неадекватно висока. Не відповідає освіті і професійному рівню.

Він/вона безкоштовний помічник або "рятівник" ("приходь, попрацюю з тобою по дружбі").

Дозволяє собі повчання, агітацію, моральні або релігійні настанови (без вашого прохання і згоди), залякує, звинувачує або засуджує вас.

Говорить про терапію, спрямовану на зміну сексуальної орієнтації і гендерної ідентичності (це суперечить міжнародним нормам Всесвітньої Організації Охорони здоров'я)

Якщо вас не запитали, чи сповідуєте ви релігію, і чи хочете, щоб релігія була частиною терапії, і терапевт/ка говорить вам щось на кшталт: "вам треба хреститися/здійснити паломництво тощо", тоді це не терапевт/ка, а проповідник/ця.

Якщо терапевт/ка говорить: "я бачу розрив зв'язку в четвертому поколінні" і подібні речі, то це не терапевт/ка, а шаман/ка. Терапевтична зустріч - не ворожіння на кавовій гущі, не акт вигнання духів, не спіритичний сеанс. Це стосунки двох дорослих людей, одна з яких асистує іншій в русі до його/її цілей.

Якщо терапевт/ка вчить вас жити, підказує "правильне" рішення, контролює вас, бере участь особисто у вашому житті, вирішує ваші проблеми, позичає вам гроші, дозволяє пожити у себе вдома, то він/вона не терапевт/ка, а ваш опікун. Така позиція терапевта інфантилізує вас. Робить вас залежною/им від думки більш авторитетної фігури. Не розвиває у вас навичок самостійно шукати і знаходити рішення.

Якщо терапевт/ка дозволяє собі говорити про вас погано, висміює вас, розповідає хоч комусь факти про ваше життя, обговорює ваш випадок з ким іншими без вашої згоди, то це порушення професійної етики.

Якщо терапевт/ка не може не думати погано про клієнта, то він/вона професійно непридатний/а.

Якщо терапевт/ка використовує шовіністські, сексистські вирази, мову ворожнечі (hate speech), то він/вона професійно непридатний/а.

Якщо терапевт/ка розповідає про своє життя, запрошує на каву, пропонує підвезти заграє і фліртує з вами, то він/вона порушує професійну етику.

Якщо терапевт/ка дає вам поради у присутності інших людей, або говорить при них про ваші проблеми, діагнози тощо, то він/вона порушує професійну етику.

Якщо терапевт/ка додається до вас в друзі у соцмережі, активно ставить лайки, пише коментарі і пости у вас на сторінці, то він/вона порушує професійну етику.


Удачі вам у пошуках і сил на шляху до себе!

Автор_ка:
Ксенія Віттенберг

Рекомендуем

follow follow