Щодня людство використовує у своєму повсякденному житті таку практичну, недорогу і зручну упаковку, як пластик. Випивши води із пластикової пляшки, кави із пластикового стаканчика, використавши одноразовий посуд під час пікніку, ми все це викидаємо у сміття, не задумуючись, який шлях ці предмети проходять і де його закінчують. Більшість пластика, що викидається на сміття, не утилізується.
Коли пластик увійшов в наше повсякденне життя, це здавалося революцією — зручно, практично, дешево. Наразі немає такої сфери людської життєдіяльності, де не використовується ця речовина. Але за декількома плюсами стоять більш вагомі мінуси, які катастрофічно впливають на екологію і шкодять всьому живому.
У чому небезпека виробів з пластику, чи можуть біопакети вирішити проблему, що можна переробити, яке маркування пластику та куди його віднести — про це все читайте у тексті Update.
Світове виробництво пластика виросло в чотири рази протягом останніх чотирьох десятиліть. За 65 останніх років на планеті було вироблено 8,3 млрд тонн пластику. З них 4,5 млрд тонн – за останні 13 років.
Тобто за останніх 10 з гаком років ми продукували більше пластику, ніж за попередні півстоліття. І більша частина з цих виробів потрапила на смітники.
Вчені називають пластикове сміття "однією з ключових екологічних проблем цього покоління", тому що це постійне забруднення, яке завдає шкоди дикій природі, самому океану і може завдати шкоди людям.
Скільки ви користуєтеся пакетом? Один-два рази, потім він вирушає на звалище, де у пакета буде довге життя. Досі ніхто не може сказати достеменно, скільки років розкладається пластик – сотню чи кілька сотень.
Він складається з синтетичних полімерів, та не буде розкладатися в природних умовах. Частина пакетів зі звалищ і сміттєвих контейнерів розноситься вітром.
8 мільйонів тонн пластикового сміття потраплає в океан щорічно, а четверта частина водної поверхні покрита плаваючим пластиковим сміттям.
Всесвітній фонд дикої природи встановив, що щорічно від пластикових кульків тільки в Ньюфаундленді вмирають понад 100 тисяч китів, тюленів, черепах.
Пластикові відходи щорічно стають причиною смерті 1 мільйона птахів, 100 тисяч морських ссавців і незліченної кількості риб - це вже дані комітету ООН з охорони природи.
Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів. Натомість у ЄС у 2019 році планують досягти показника у 90 пакетів на людину в рік.
Пластик – найбільш популярний матеріал для упаковки продуктів харчування, косметики, техніки та побутової хімії.
Він оточує нас всюди — від упаковок продуктів харчування до дитячих іграшок. Велика кількість виробів із пластику призначені для одноразового використання: упаковка товарів та продуктів, яку зазвичай викидають протягом того ж року.
Розвантажити світ від пластику під силу кожному. Почніть менше купувати та здавати пластик на повторну переробку (для цього краще знати загальноприйняте маркування, щоб зменшити вплив шкідливих речовин).
Маркування — це склад тари. На контейнерах, пляшках і інших упаковках виробник зобов'язаний вказати матеріал, з якого вони зроблені. Зазвичай упаковку маркують трикутником з цифрою від 1 до 7 або буквами. Або і тим, і іншим.
Збережіть цю таблицю у свій смартфон, щоби вона завжди була під рукою, коли треба.
Останні роки у супермаркетах усе частіше з’являються так звані "еко-пакети". Але чи варто зітхнути з полегшенням та з чистим сердцем вкладати свої покупки у такий біопакет? Давайте розбиратися.
Біорозпад — це процес розпаду органічних матеріалів на екологічно безпечні речовини за рахунок бактерій або інших біологічних процесів. Органічний матеріал може розпадатися аеробно (з киснем) або анаеробно (без кисню).
На даний момент немає чіткого визначення терміна "біорозкладаний", коли він застосовується до товару в цілому, оскільки існують стандарти тестування тільки для окремих компонентів.
Майже всі виробники "біопакетів" в Україні пропонують придбати поліетилен, який виготовляється з використанням оксо-біодобавки d2w.
Це спеціальна соляна добавка, завдяки якій у навколишньому середовищі пакет розкладається на дрібні частки, включаючи мікропластик. А процес розпаду вже цих мікрочасток вимагає набагато більшого часу, ніж заявляють виробники.
Пакету ніби нема, але токсичний пластик нікуди не зникає, та просто проникає в ґрунт або води.
Дізнайтеся більше: Чому "біо" не значить "еко"
З 1 січня 2018 року в Україні заборонено захоронення на полігонах неперероблених побутових відходів. Тобто, офіційно система мала б запрацювати в усіх містах, проте поки що ця норма існує лише на папері.
Сьогодні в Україні майже 96% усіх відходів, у тому числі пластик, відправляється на полігони, де роками продовжує "жити" у ґрунті.
Але загалом тема сортування сміття стає все популярнішою. Важливість роздільного збору сировини є беззаперечною не лише для екології, а й для економіки країни. Повторна переробка матеріалів не лише економить ресурси, а й зменшує кількість токсичних відходів на міських звалищах.
На сміттєзвалищах відходи "зберігаються" та накопичуються роками. Так, щоб повністю розклалася металева бляшанка, потрібно близько 50 років, а скляна пляшка – приблизно 1000. Кинутий на землю сигаретний фільтр розпадатиметься до 3 років, губка для миття посуду – 200, а викинутий підгузник – до 500 років. Тоді як звичайну паперову упаковку з-під пластівців можна переробити 7 разів, а 60 кілограмів такого паперу рівноцінні одному дереву.
Перед тим, як розпочати сортувати сміття, варто врахувати декілька важливих моментів:
– збирайте та сортуйте лише чисту сировину, без залишків їжі та жиру;
– сміття ущільнюйте, щоб воно займало менше місця;
– всю дрібну однотипову вторсировину збирайте окремо (наприклад, відомий "пакет з пакетами");
– пляшки та тетра-паки потрібно промити, відкрутити кришечки (їх зберіть окремо) та стиснути;
– консервні бляшанки потрібно помити, усі бляшанки – максимально стиснути;
– варто звертати увагу на маркування на пластикових упаковках (у вигляді трикутника з цифрою (від 1 до 7) та/або літерами). Продукти без маркування до переробки не приймають.
Існує мобільний додаток "Сортуй" (від українських розробників), де дуже детально розписані правила сортування сміття для усіх його видів. Його можна скачати на Android та IOS.
Маючи ж пластиковий пакет, спробуйте використовувати його як можна довше, а потім віднести до пункту прийому вторсировини (інтерактивна мапа з усіма пунктами прийому Київа тут).
Боротися з проблемою пластику варто починати власним досвідом — відмовляючись від пакету на касі в супермаркеті на користь еко-сумки (якою ви користуватиметесь не один рік і яка здатна витримати набагато більшу вагу), користуйтеся багаторазовими контейнерами, заведіть власне горнятко для кави, відмовляйтеся від трубочки у кафе. Змінити світ під силу всім.