5 способів уникнути сексизму в спілкуванні

Як в мові відображати рівність
3838 05.04.21 13:30
Ілюстрації спеціально для Update
Ілюстрації спеціально для Update / Dasha Krotiuk

Мова не просто зумовлена нашим мисленням, вона також відображає ієрархічний соціальний порядок, в якому ми знаходимося.

Нерідко можна побачити оголошення "на роботу запрошуються прибиральниці", або почути, що у Верховній Раді сидять депутати. Мабуть, багато кому видалось незвичним, якби шукали прибиральників, а в політичному контексті мова велась про депутаток.

Варто лише поміняти місцями рід в словах, аби довести на конкретному прикладі, що мова може бути і є дискримінаційною.Так мова підтримує усталений порядок гендерної нерівності. А чи можна інакше?

Звичайно! Щоб розмовляти гендерночутливою (не-сексистською) мовою, не треба вчити нову. Для цього потрібно лише переглянути власні звички. Мовна норма не є усталеною, вона змінюється відповідно до запитів сучасного суспільства.

Ці декілька нескладних прийомів допоможуть вам уникнути сексизму в повсякденному спілкуванні.

1. Фемінітиви

Під фемінітивами розуміються іменники, що використовують для позначення осіб жіночої статі. Деякі з них зафіксовані у словнику української мови -

студентка, експертка, вчителька і т.д.. А деякі є новоутвореними- такі, як соціологиня, відоеблогерка, адвокатка, тощо.

В цілому, фемінітиви є притаманними українській мові. Саме українська мова є найбільш зручною для їх використання.

У 1920х роках фемінітиви були нормою в офіційно-діловій документації. Вони почали зникати з приходом радянських часів, оскільки тоді українську мову намагалися максимально уподібнити до російської.

Фемінітиви роблять жінок видимими. Це достатня причина їх використовувати, навіть якщо вони спочатку видаються занадто незвичними. Фемінітивам нерідко закидають, що вони "ріжуть вухо". Однак, колись "різало вухо" й новина про те, що жінки отримали виборче право.

Нерідко своє бере звичка. В даному випадку звичка до певних слів, які є дискримінуючими по відношенню до жінок. А, як відомо, достатньо 21 дня для того, аби сформувати нову звичку :)

2. Збірні іменники

Даний прийом підходить для ситуацій, коли мова йде про певну множину осіб, яка включає в себе як чоловіків, так і жінок, або коли статева приналежність множини є невідомою.

Наприклад, слово "читачі" доцільніше змінити на "читацьке коло". Таке формулювання є нейтральним і взагалі не підіймає питання статі. Слово "слухачі" можна замінити словом "аудиторія".

Це є прикладом стратегії нейтралізації мови, яка використовується на ряду зі стратегією фемінізації (яка була представлена вище).

Використання цього прийому розвиває навичку знаходити потрібний відповідник звичним словам. Це неодмінно збагатить вашу мову.

3. Паралельні форми жіночого і чоловічого роду

Якщо мова йде про певну групу осіб обох статей, то зазвичай використовуються форми чоловічого роду. Наприклад, "Шановні мешканці!" або "Дорогі колеги!". Проте, такі висловлювання "виключають" із контексту жінок.

Альтернативою є використання одночасно форм жіночого, і чоловічого роду: "Шановні мешканки і мешканці!" або "Дорогі колеги та колежанки!". Даний прийом може подекуди переобтяжити текст, тому можливий скорочений варіант через "/". Наприклад, "мешканці/ -ки".

4. Уникнення поляризації

Нерідко можна почути чи побачити навмисне протиставлення двох статей в мові. Зокрема, "чоловіки з Марсу, а жінки з Венери". Це і є гендерною поляризацією, коли чоловіки та жінки змальовуються як протилежності, такими, що начебто не мають нічого спільного.

Велику роль у вкоріненні гендерної поляризації грають ЗМІ та реклама. Наприклад, наявність в товарному ряді окремо рожевих бритв для жінок та синіх для чоловіків, які можуть відрізнятися лише кольором.

Це всього лише один приклад, котрих в реальному житті безліч. Так само і в мові.

Повторюючи постійно одні й ті самі фрази, вони починають не просто бути відображенням дійсності, а й видозмінювати цю дійсність. Таким чином, підтримується гендерна нерівність, коли жінкам лишається виконувати ті гендерні ролі, які протилежні чоловічим: тобто, бути слабкими, пасивними і т.д. Для чоловіків це діє так само, але в протилежному напрямку, позбавляючи їх права на характеристики із фемінного спектру.

5. Уникнення сексистських кліше

"Всі білявки - тупі" або "Всі чоловіки - зрадники". Мабуть, ви хоч раз в своєму житті чули щось подібне. Це сексистські кліше. Це шаблони, що зазвичай повторюються несвідомо.

5 способів уникнути сексизму в спілкуванні

Ілюстрації спеціально для Update Dasha Krotiuk

"Слабка/сильна стать" - кліше, яке нерідко транслюють ЗМІ.

Сексистськими вони є, оскільки певна особистісна характеристика надається всім представникам чи представницям окремої статі без виключення.

Та невже в реальному житті колір волосся впливає на розумові здібності? Або у чоловіків є ген, що відповідає за приписувану полігамність, яку насправді легітимізує для чоловіків саме суспільство? Ні. Це є узагальнюючі стереотипи, які не мають нічого спільного з дійсністю.

Слухайте подкаст про сексизм в рекламі

СЛУШАЙТЕ ПОДКАСТ О ТОМ, ПОЧЕМУ СЕКСИСТСКИЙ ЮМОР - ОТСТОЙ

Ілюстрації спеціально для Update
Бросила балетную студию ради философии, не стала музой прерафаэлитов, никому не доказала крутость сталинского ампира

Рекомендуем

follow follow