Що відбувається з моїм тілом. Гід для підлітків

Зовнішні зміни у тілі дівчат та хлопів, в невеликій хронології, щоб ти розумів ліпше, що і як працює.
61657 10.10.18 12:00
Усі зміни - нормальне явище, через яке пройшла вся частина дорослого населення.
Усі зміни - нормальне явище, через яке пройшла вся частина дорослого населення.

Пубертат – чудовий час. Все твоє тіло швидко змінюється і наче тобі не належить, починає здаватися, що ніхто навколо тебе не розуміє, тобі не подобається як ти виглядаєш і взагалі все стрьомно і складно! Не переживай – ми тут якраз для того, щоб зробити твій підлітковий вік трохи простішим.

Видання про сексуальну освіту для підлітків Вперше розібралося з усіма фізичними змінами, що відбуваються в твоєму тілі в період перехідного віку.

Це найголовніші зміни, яких тобі варто чекати в підлітковому віці. Всі вони - нормальне явище, через яке пройшла вся частина дорослого населення (хоч іноді і здається, що всі ці дорослі просто такими народилися і ніколи не знали, що це таке бути підлітком!)


TELEGRAM-канал без сорому та нав'язливих правил


Публікуємо скорочену статтю про зміни тіла, якіх варто чекати в підлітковому віці дівчатам і хлопцям. Знаючи про них та розуміючи взаємозв’язки між різними процесами в твоєму тілі, тобі буде легше прийняти себе та взагалі пережити цей буремний (але дуже класний, повір!) час.

Дівчата

Отож, пубертат в дівчат починається десь між 8 та 13 роками. Напевно, ти чула, що дівчата дорослішають швидше за хлопців. У цьому є частка істини, адже пубертат у хлопців, зазвичай, настає на 2 роки пізніше.

Спочатку у твоєму тілі відбуваються непомітні зміни – у яєчниках починають дозрівати яйцеклітини, потрохи підвищуються рівні статевих гормонів (про них можна почитати тут).

У дівчат, що мають велику зайву вагу, підліткові зміни в тілі можуть початися ще раніше, ніж у 8 років, адже естроген (головний гормон, який відповідає за зміни в жіночому тілі) виробляється жировими клітинами.

Ілюстраторка
Ілюстраторка / Світлана Дьяченко

8-13 років

У тебе починають рости груди – зона навколо соска (вона називається ареола) набуває випуклої форми і стає чутливою. Сосок стає темнішим – рожевим або коричневим, і збільшується. З часом навколо нього потрохи з’являється грудна тканина – молочна залоза. На цей процес впливають естроген та прогестерон – два основні статеві гормони в тілі жінки.

Коли груди виростуть, ареола перестане бути помітною, а груди можна буде чітко виокремити від грудної клітки. Груди можуть розвиватися з різною швидкістю, а тому одна може бути більшою за іншу.

Асиметрія в грудях – це окей, таке в тій чи іншій мірі мають майже всі жінки. Але якщо груди дуже сильно відрізняються за розміром одна від одної, ліпше звернутися до гінеколо_гині – про всяк випадок.

Форма, розмір, швидкість росту та висота розміщення грудей визначаються генетично, тому ніякого дієвого способу збільшити груди, окрім як почекати, немає.

Вони можуть рости аж до 20, а деколи і до 25 років. А, ну так, ще можна звернутися до пластичної хірургії – але ця опція не завжди є безпечною чи корисною для твого здоров’я.

Десь в той самий час починає з’являтися волосся на лобку. Спершу воно світле і м’яке, і його зовсім небагато. Але з часом воно ставатиме темнішим і розповсюдиться по всьому лобку, навколо статевих губ, між сідницями та деколи навіть на внутрішній частині бедер. Кількість волосся також визначається генетично, і це окей якщо воно тебе не влаштовує (тоді тобі варто почитати оцю історію). Якщо тобі з ним зовсім нелегко – звернися до епіляції, так робить більшість жінок.

Що ще почитати: Сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність

  • 9-14 років

Ти швидко починаєш рости – спочатку руки, ноги, стопи і долоні, а потім вже і все інше. Є ймовірність, що ти виросла швидше за хлопців в класі – це окей, ми ж казали, що хлопці довше чекають на пубертат.

Разом зі збільшенням зросту приходить і збільшення ваги – ну звичайно, ти ж тепер маєш більше м’язів, більші внутрішні органи, більші кістки, тому і вага збільшується. Це окей, про неї не треба переживати, адже ця вага означає, що у тебе збільшився зріст, виростають груди і скоро почнуться місячні!

Форма твого тіла теж змінюється. Бедра та таз стають більш округлими. В ногах, животі та бедрах з’являється більше жирової тканини, а тазові кістки розширюються – щоб в твоєму животі в майбутньому змогла вирости дитина. Для того, щоб підтримувати твою репродуктивну систему у нормі, тілу потрібний підшкірний жир. Якщо його дуже мало (наприклад, як в атлеток), в тебе може збитися менструальний цикл.

Саме тому дієти та спроба скинути якомога більше жиру – це дуже погана ідея, особливо в підлітковому віці, коли твій організм тільки формується.

Читай також: 3 історії про анорексію. Як їжа стала ворогом

Ти можеш помітити на трусиках якусь незнайому білу речовину, що виходить з твоєї вагіни. Ці виділення існують для того, щоб підтримувати в твоїй вагіні вологість і очищувати її від бактерій – саме тому вони і називаються вагінальними. Вони можуть змінювати свою консистенцію, колір та запах залежно від дня циклу.

Зазвичай вони мають легкий запах, який ніхто крім тебе ніколи не відчує. Але якщо вони раптом дуже сильно пахнуть, мають жовтуватий чи зеленуватий колір або створюють відчуття сверблячки чи якийсь дискомфорт, звернися до лікаря.

Приблизно за два роки після того, як в тебе виросла перша волосинка на лобку, з’являється волосся і на інших частинах тіла. На ногах воно стає темнішим. Потемнішати воно може і на руках, може з’явитися смужка темнішого волосся, що йде від пупка до лобка. Волосся починає рости у підпашках, а деколи ще й над верхньою губою і навколо сосків – це нормально.

Проте якщо в тебе активно росте волосся на грудях або підборідді – подумай про те, щоб звернутися до гінеколога. Можливо, у тебе гормональний дисбаланс.

Ще один не найприємніший привіт від пубертату – поява акне.

Але просто пам’ятай, що воно:

  1. в більшій мірі залежить від генетики
  2. скоріше за все пройде
  3. якщо дуже бісить, його можна вилікувати
  4. якщо вже хочеться лікувати, то лише перевіреними лікарськими засобами – ніякої народної медицини!

Хоча можливо тобі пощастило і акне тебе омине.

Запах – ще один прекрасний привіт і подарунок від дорослого життя. Дякуючи тестостерону, твої пітні залози починають працювати активніше, тому твій запах змінюється. Тому дуже важливо ретельно стежити за власною гігієною – митися з милом. Якщо запах дуже тебе напружує, почни користуватися дезодорантом. Проте, спершу нанеси його на шкіру на руці – щоб перевірити, чи не маєш ти на нього алергію. Або купуй гіпоалергенні дезодоранти.

10-16 років

Твої перші місячні! Місячні тривають від трьох до восьми днів. Вони є ознакою того, що яйцеклітина, яка щомісяця виходить з яєчників, щоб бути заплідненою сперматозоїдом під час сексу, не була заплідненою – це велика ймовірність, що ти не вагітна.

Разом з яйцеклітиною виходить верхній шар епітелію матки, яка теж дуже старанно готувалася до запліднення, і кров з капілярів, що її пронизують. За всі дні місячних з тебе виходить лише кілька чайних ложок крові, хоча може здатися, що її дуже багато.

В перші дні ти можеш відчувати біль чи дискомфорт внизу живота, і крові в ці дні може витікати більше. Тому подумай про використання відповідних гігієнічних інструментів (тампонів, прокладок, менструальної чаші).

Хлопці

Твоє тіло змінюється як всередині, так і зовні. Все змінюється так швидко, що іноді здається, що ти виростаєш на кілька сантиметрів кожного дня і постійно десь з’являється нове волосся.

Кожна людина різна, і процеси дорослішання дуже сильно залежать від твоєї генетики та здоров’я, тому, якщо щось не співпадає по часу, не бійся і не переживай - в буремний час пубертату невеликі відхилення від норми- це теж норма!

Ілюстраторка
Ілюстраторка / Світлана Дьяченко

11-14 років

Твої статеві органи (спочатку яєчка і мошонка, а потім і пеніс) починають рости. Одне яєчко може рости швидше за інше - це ок. Взагалі, у більшості чоловіків вони різного розміру або асиметрично розташовані, тому в цьому немає абсолютно нічого дивного!

Пеніс росте в довжину і зовсім трохи в ширину. Десь за рік після початку його росту відбувається перша несвідома еякуляція (виділення сперми) - це абсолютно окей, через це проходить більшість хлопців.

В цей самий час відбувається зміна голосу - він може “зламатися” дуже швидко, буквально за одну ніч, а може змінюватися поступово. А ще на шиї починає проявлятися кадик або “адамове яблуко”. Це все наслідки роботи гормонів андрогенів, про які більше можеш почитати тут.Окрім того, в тебе починає рости лобкове волосся. З часом воно стане темнішим і грубшим через роботу тестостерону.

12-15 років

Твоє тіло починає швидко рости - збільшується зріст, вага, ширина плечей і грудей. Голова, стопи і руки можуть рости швидше за інші частини тіла. Ріст припиняється десь коло 18-20 років. До цього віку хлопці в середньому виростають на 30 см.

В цьому віці у деяких хлопців через гормони може початися розвиток грудей - в одній або обох з них може почати формуватися тканина молочної залози. Це називається гінекомастія, це нормально і це проходить.

Це переживають приблизно 50% всіх хлопців на планеті і причиною цього є гормон естроген, який є в тілі кожної людини. Зазвичай гінекомастія проходить сама собою, коли в тілі відновлюється баланс гормонів, але у серйозних випадках лікарі радять робити операцію.

Деколи причиною ускладненої гінекомастії також є вживання марихуани, героїну чи стероїдних анаболіків, адже вони впливають на гормональний баланс в тілі.

13-16 років

Волосся починає з’являтися на інших частинах тіла - на обличчі, в пахвах, на ногах, руках, а деколи і на грудях, животі і спині. На обличчі воно спершу з’являється над верхньою губою, а тоді розповсюджується на підборіддя, щоки та трохи на шию. Кількість волосся на тілі визначається на генетичному рівні, так само як його колір та щільність, тому в цьому питанні немає норми.

Можна спробувати прийняти своє волосся, але якщо не виходить, в таких випадках і жінки, і чоловіки можуть користуватися послугами депіляції - в цьому немає нічого сороміцького.

Разом з волоссям у пахвах, починається ще один не дуже "прикольний” процес - інтенсивніше вироблення шкірного жиру та поту. Саме це і викликає акне - запалення шкіри та прищі. Якщо коротко, кількість акне також залежить від генетики, але якщо воно тебе непокоїть, його можна вилікувати!

Через те, що запах поту змінюється, варто ретельніше стежити за власною гігієною і, якщо хочеться, почати користуватися дезодорантом (перед нанесенням на шкіру підпашок, нанеси трохи на руку - щоб перевірити чи немає в тебе на нього алергії).

В цей період також можна чекати на такі веселі штуки, як несвідомі ерекції (ну, коли в тебе не знати чого, кхм-кхм, встає). Вони реально не залежать ні від чого, можуть навіть статися посеред уроку чи під час прогулянки. Це абсолютно ок і люди взагалі того зазвичай не помічають (ну серйозно, ти думаєш, що всі навколо тебе завжди витріщаються на твій член?), тому немає чого переживати.

В такі моменти зазвичай радять подумати про щось неприємне - наприклад, про вітрянку чи зогнилу капусту - і ерекція пройде. Якщо вона не проходить протягом кількох годин (таке теж буває) ліпше звернутися до лікаря (щоб не перетиснути надходження крові до пеніса).

Окрім несвідомих ерекцій також з’являються несвідомі еякуляції (зазвичай, нічні). Це теж ок і точно не свідчить про те, що ти вмираєш :) Просто яєчка дуже активно виробляють сперму і її ніде подіти - от вона і виштовхується назовні. Такі штуки називаються нічні полюції (краще не запам’ятовуй це страшне слово), і вони бувають навіть у дорослих чоловіків.


Повна версія статті про зміни в тілі дівчини в підлітковому віці.

Повна версія статті про зміни в тілі хлопця в підлітковому віці.

Автор_ка:
Катя Мячіна, Vpershe.com

Рекомендуем

follow follow