спецпроект update

Зменшення шкоди

від вживання наркотиків

Що треба знати про кожну наркотичну речовину перед вживанням

Чому ми пишемо про наркотики

від редакції
Тема наркотиків досі залишається маргінальною у медійному полі та в громадських обговореннях проблем українського суспільства. Водночас самі наркотичні речовини стають дедалі доступнішими для широких верств населення, зокрема для молоді. Використання нових медійних засобів (від соціальних мереж до darknet) у якості каналів збуту зумовило масове розповсюдження речовин.

Відсутність механізмів моніторингу чорного ринку наркотиків з боку держави та громадських організацій створює додаткові ризики для наркоспоживачів. Брак достовірної інформації про психоактивні речовини призводить до різних негативних наслідків – від передозування до серйозних захворювань, і навіть смерті. Одним із наслідків криміналізації споживачів є стигматизація та виключення тих, хто справді потребує медичної або психологічної допомоги.

Натомість міфи та моральні паніки, які переважають у публічних дискусіях, легітимізують цей процес. У той же час стратегія «інформувати, а не карати» доводить свою ефективність у країнах Заходу й лягла в основу державної стратегії з наркополітики України до 2020 року.

Зменшення шкоди, як її основна мета, досягається за рахунок впровадження замісної терапії, поширення тестів для перевірки якості наркотичних речовин, розвитку центрів з надання допомоги наркозалежним, розробки нових досліджень та ініціювання дискусій щодо необхідних змін законодавства.
знай про ризики, попереджай друзів, звертайся по допомогу

Що треба знати про кожну наркотичну речовину перед вживанням

Ефекти, побічні реакції, взаємодія з іншими речовинами, правила менш небезпечного вживання
Міністерство охорони здоров'я України наголошує на тому, що зловживання психоактивними речовинами наразі є проблемою національного масштабу. Міністерство виступає проти каральної радянської системи лікування осіб з психічними та поведінковими розладами, що були набуті внаслідок вживання наркотичних речовин та імплементує доказові методи лікування за міжнародними стандартами у діяльності тих організацій, які надають послуги особам з такими розладами. Людина з психічними розладами або з залежністю має права та заслуговує на поважне ставлення і якісну допомогу.
Центр психічного здоров'я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ України активно працює над реалізацією державної Стратегії щодо наркотиків до 2020 року, зокрема у напрямку гуманізації методів лікування та боротьби зі стигматизацією наркозалежних осіб.

Сергій Шум
директор Центру психічного здоров'я і моніторингу наркотиків та алкоголю Міністерства охорони здоров'я України
66% українців вважають, що права наркозалежних можуть бути обмежені – такі результати показало Загальнонаціональне дослідження про права людини за 2016 рік. Водночас 53% населення підтримує ідею обмеження прав колишніх засуджених, 32% – безхатченків та 17% – безробітних.
При цьому за останні роки кількість наркозалежних в Україні збільшується. 0,9% населення України наркозалежні - це близько 400 тисяч людей. Однак офіційна статистика не точна.
Відсутня інформація про наркозалежних, які не звертаються по допомогу у медичні інституції та людей, що вживають наркотики, проте не є залежними.
Made on
Tilda