Політичне гей-цькування: як в Ірпені ведуть гомофобну кампанію проти опонентів

Експлуатація побутових страхів про геїв, сексизм, міфи про  ЛГБТ-спільноту, мова ворожнечі та тиражування сексуальних упереджень ХІХ сторіччя.
1345 19.02.19 15:00
Іллюстрація
Іллюстрація

Гомофобія проти політичних опонентів. У місті Ірпінь під Києвом майже рік цькують місцевого бізнесмена та опозиціонера розповсюджюючи інфорамцію про нібито його гомосексуальність. Ця кампанія є найбільшим зафіксованим в Україні фактом розпалювання ворожнечі на грунті гомофобії.

Якщо для освіченої людини питання, хто з ким спить, не має жодного значення, то в цьому випадку політтехнологи підігрівають бажання мешканців маленького містечка знати про особисте життя сусіда якнайбільше. Відтак чоловіку влаштували антикампанію: його публічно називають гомосексуальним, супроводжуючи опис сороміцькими натяками та всіляко підігріваючи обговорення сексуальної орієнтації через Facebook.

Дійшло до того, що напередодні Дня Святого Валентина на офіційній сторінці Facebook Ірпінська міська рада виклали фейковий анонс ЛГБТ-прайду, який тут же назвали "парадом за права сексуальних меншин ЛГБТ", а згодом і гей-парадом.

Експлуатація побутових страхів про геїв, сексизм, міфи про ЛГБТ-спільноту, мова ворожнечі та тиражування сексуальних упереджень ХІХ сторіччя - ось складові політичного гей-цькування по-ірпінськи.

Update вважає за необхідне описати цю кампанію в хронологічному порядку, оскільки вбачає в ній небезпечну політичну технологію, що може бути клонована в інших регіонах України.

Кампанія №1: Відпочивали парою, значить - геї

Перший текст скидався на переказ простої "базарної" чутки і по суті є повною нісенітницею. 17 березня 2018 року відомий сайт "компромату" Антикор процитував анонімного працівника компанії "Бест".

Мовляв, власник цього інтернет-провайдера, бізнесмен Олексій Зіневич, відпочивав з дружиною і другом у Фінляндії. Оскільки з другом він дружить давно, значить, ця поїздка разом не є випадковою.

Тут не просто експлуатується міф про те, що, якщо двоє чоловіків їздять парою і дружать, то вони автоматично є геями, а й присутні елементи сексизму. Мовляв, "папік"-спонсор везе свиту на відпочинок і "купує" другу канал, щоб тому було де працювати. З метою приниження експлуатується поширений міф про те, що в парі завжди є "спонсор" і той, хто від нього залежить.

Скріншот antikor.com.ua
Скріншот antikor.com.ua

Бізнесмен Олексій Зіневич насправді зустрічав Новий рік у Фінляндії - його статки дозволяють багато мандрувати. Але був там без згаданого чоловіка, а з дружиною і ще трьома парами з дітьми, проте саме ця перша вигадка стала основою для десятків текстів антикампанії проти власника інтернет-провайдера "Бест".

Кампанія №2: Позашлюбний син регіонала

Тему "папіка" організатори політичного булінгу продовжили в наступних матеріалах. У новій серії текстів, опублікованих у липні 2018 року, неугодний владі міста бізнесмен постає у ролі "позашлюбного сина колишнього мера Ірпеня Володимира Скаржинського".

Архаїчний міф ХІХ століття про те, що діти бувають законно й незаконно народжені, тут присмачений політичним контекстом - згадкою про Миколу Азарова, який після Євромайдану переховується як втікач у Москві. Першоджерелом тут знову є сайт "Антикор".

Скріншот antikor.com.ua
Скріншот antikor.com.ua

В оригіналі і в передруку тексту між іншим згадують про "секс-скандал". Поширену в березні вигадку про Новий рік цього разу називають "життя на широку ногу з блакитними відтінками". І тут же повторюють про "голубу кров" "позашлюбного сина-регіонала". Вперше героям присвоюють прізвиська, експлуатуючи міф про те, що в сексі обов’язково один з партнерів має бути активним, а інший - завжди пасивним. Для посилення ефекту булінгу одному з героїв в підписі до фото присвоюють жіноче ім’я.

"Правда Ірпеня". Скріншот

Текст "компромату" слово в слово передруковує ірпінський сайт "Правда Ірпеня", що існує без журналістів та редакції і який регулярно використовують для дискредитації опонентів влади. Натяк на позу в сексі тут фігурує уже в заголовку: "Чим запам’ятався для Ірпеня Олексій Зіневич: погляд ззаду".

Кампанія №3: Рейтинг геїв України

На початку грудня 2018 року бізнесмена Олексія Зіневича вписують в псевдорейтинг "найбільш відомих геїв України". Список складено з п’яти осіб, де, окрім об’єкту цькування, фігурують люди, які свідомо зробили камінг-аут: президент громадської організації "Гей-форум України" Святослав Шеремет, шоумен Кость Гнатенко, доброволець з батальйону "Донбас" Віктор Пилипенко та креативний продюсер телеканалу 1+1 Анатолій Єрема.

Першоджерелом став маргінальний сайт kipizh.pp.ua, який цитує вигадану громадську ініціатива "Аналізуй сам!" - її не існує в природі, оскільки за цією назвою Google видає лише один рейтинг.

Далі в цій кампанії беруть участь два розкручені новинні сайти. Всеукраїнський from-ua.com передруковує рейтинг повністю зі скандальним заголовком, що прямо вказує на намір принизити героїв матеріалу, адже спекулює на упереджені про те, що "геї ховаються, але їх треба виводити на "чисту воду".

from-ua.com. Скріншот
from-ua.com. Скріншот

У січні-2019 київський обласний сайт "Моя Київщина" mykyivregion.com.ua виділяє з п’яти осіб саме об’єкт цькування, тиражуючи одразу кілька стереотипи про гомосексуалів. Зокрема, чоловікові присвоюють жіноче ім’я Зіна, а також звинувачують у побитті голови Коцюбинської ТВК Людмили Демченко начебто на ґрунті нелюбові до жінок. Одночасно в тексті вказують ім’я іншого чоловіка, який начебто є "хлопцем" бізнесмена-фігуранта кампанії.

Моя Київщина. Скріншот
Моя Київщина. Скріншот

Рейтинг видання називає "пікантним", а його героя "одним із найбільш скандальних геїв країни", чим посилює ефект втручання в приватне життя людини, підігріваючи фобію до всіх осіб певної сексуальної орієнтації. Згадуючи про зв’язки з владою Бучі, автори також формують упередження про те, що геї, які впливають на владу, є особливо небезпечними для суспільства.

The Bucha Times. Скріншот
The Bucha Times. Скріншот

Ще в одній публікації міф про необхідність "очищення влади від впливу геїв" має своє продовження. На локальному сайті ініціатори кампанії поширюють інформацію про розрив стосунків між мером Бучі та бізнесменом начебто внаслідок усіх згаданих вище секс-скандалів.

Кампанія № 4 Секс за гроші

Через два тижні після рейтингу в інтернеті з’являється звіт про надання сексуальних послуг чоловікам за гроші. В публікації вказується прізвище, ім’я та по батькові людини, адреса, ідентифікаційний код, ціна послуг - 500$ та сукупний дохід - 84 мільйони 840 тисяч гривень.

Nagolos.com. Скріншот
Nagolos.com. Скріншот

При цьому бізнесмена звинувачують у «…наданні послуг майже не щодня» та несплаті понад 4 мільйонів податків з такої діяльності. В інформації анонімні автори посилаються на "власні джерела" в Національній поліції.

Кампанія № 5: ЛГБТ-парад в Ірпені

Документ про те, що в Ірпені відбудеться ЛГБТ-прайд, з’явилася на офіційному Facebook Ірпінської міської ради 12 лютого 2019 року. Влада міста оприлюднила фейкову заявку про те, що подію начебто організовує власник компанії "Бест" Олексій Зіневич.

Facebooк. Скріншот
Facebooк. Скріншот

На офіційній сторінці міськради прокоментували, що "з розумінням ставляться до проведення в місті різного роду заходів, в тому числі й заходів до Дня Святого Валентина". "Заявки надходять різні, ми йдемо назустріч усім представникам громадськості, адже Ірпінь – місто толерантності", - пишуть невказані співробітники відділу інформаційного забезпечення, який очолює Людмила Горбата. Вони ж залишають в коментарях всі гомофобні висловлювання, які надходять з цього приводу від учасників обговорення.

"Правда Ірпеня". Скріншот

Сайт "Правда Ірпеня" детально розписує цей вкид Ірпінської міської ради, називаючи захід гей-парадом та лякаючи мешканців міста "нетрадиційною орієнтацією" та неминучими сутичками.

"Як відомо, у Києві вже кілька років поспіль громадяни з нетрадиційною сексуальною орієнтацією виходять на парад за права ЛГБТ. Останній такий Прайд відбувся у столиці у липні минулого року. Тоді не обійшлося без силових сутичок, хоча зібрання охороняли кілька тисяч правоохоронців", - пише анонімний автор.

"Правда Ірпеня". Скріншот

Фіналом запущеного владою Ірпеня фейку став повний ненависті до гомосексуалів текст цього ж сайту, де всі побутові упередження та міфи розтиражувані як "думка громадськості Ірпеня. Цитуємо дослівно:

"Це жах, стидота та гидота. В нашому Ірпені це неможливо допустити", – в такому стилі зреагували мешканці міста у соцмережі на інформацію про гей-парад, що планували провести на центральній площі міста. Були вислови й більш різкі та радикальні, інколи з використанням нецензурної лексики".

"Правда Ірпеня". Скріншот

Гей-парад в Ірпені не відбувся не через те, що його насправді ніхто не збирався проводити, а через протести громадськості, - таку думку нав’язують політтехнологи консервативному містечку з метою розпалювання ненависті до опонентів.

При цьому маніпуляцію ілюструють фотографією найбільшого "Параду рівності" в історії Польщі, який відбувся у Варшаві 3 червня 2017 року. Тоді на вулиці столиці сусідньої країни мирно вийшли та прогулялися по центру міста 50 тисяч осіб.

Автор_ка:
Михайлина Скорик

Рекомендуем

follow follow