Менструація. Міфи та факти про цикл, ПМС, сором та гормони

Усе про фази менструального циклу, проблеми, які не можна ігнорувати, чи існує ПМС та чи можливо позбутися місячних.
23979 13.05.19 14:53
Менструація - це нормально!
Менструація - це нормально! / thedailystar

Тема місячних залишається незручною як для самих жінок, так і для чоловіків. Менструацію оточують евфемізмами, стигмою, і про неї стає неприйнятно говорити вголос, бо "навіщо про це знати всім?".

Так склалося, що у масовій культурі неприйнятно говорити про менструальний цикл та особливо про менструацію. Проте існує пов’язана з жіночим циклом тема, яку не можуть облишити вже кілька десятиліть.

Поки жінки сором'язливо ховають криваві плями на своєму одязі, чоловіки гидливо відводять погляд у інший бік. Нам соромно в присутності чоловіків попросити тампон або прокладку, а їм ніяково купувати їх в супермаркеті. З настанням місячних жінки немов входять в образ "нечистих" і починають виконувати масу неписаних правил.


TELEGRAM-канал без сорому та нав'язливих правил


Насправді, у вас немає причин соромитися місячних або проблем, які з ними пов'язані. Дізнайтеся усе про фази менструального циклу, проблеми, які не можна ігнорувати, міфи про пмс та чи можливо позбутися місячних.


4 фази менструального циклу

Напевно, для кожної жінки є знайомими можливі зміни настрою, самопочуття, самооцінки і навіть зовнішності протягом місяця. Є дні, коли усе летить з рук, або навпаки все вдається легко і добре.

Ми звикли пояснювати такі зміни втомою, зовнішніми подразниками, власною недосконалістю. Насправді ж, ключ до розуміння подібних процесів — у вашому циклі.

Дні 1-7. Перезавантаження

Ілюстрації Solomia Today

Це ваша особиста весна, що приходить щомісяця. Організм отримав сигнал, що вагітність не відбулася, і перезавантажується для нового циклу. Це сприятливий час для переосмислення попередніх дій, думок. У цей час закладається фундамент нового.

Активно працюють гормони простагландини — вони скорочують матку, щоби та відкинула старий ендометрій, і звужують судини, щоби вберегти вас від великої втрати крові під час місячних.

Ви можете почуватися спустошеною та знесиленою, наче щойно припленталися до фінішу марафону в останній десятці. Звісно, у кожної жінки перший день проходить по-своєму.

Перші дні циклу — не найкращий період, щоби "звертати гори". Не соромтеся сказати рідним і навіть колегам, що ви не у формі для нових звершень. Якщо це можливо, посуньте на кілька днів завдання, на які треба більше сил, ніж завжди.

Дні 8-14. Драйв

Ваш організм активно готується до овуляції і налаштовується шукати партнера для можливого зачаття. Вмикаються стародавні природні механізми, покликані зробити вас у цей період найбільш привабливою та енергійною.

Енергії стане на все.

Концентрація головного жіночого гормону — естрогену — постійно зростає. Ви можете виглядати блискуче без будь-яких косметичних процедур, просто завдяки природним процесам. Обличчя рум’яне, волосся сяє та струмениться, нігті міцні — ви випромінюєте здоров’я.

Дні 15-21. Концентрація

Після овуляції організм налаштовується на можливу вагітність, тому ви стаєте менш емоційною і зосереджуєтеся на справах і власних цілях. Добре працює інтуїція — наче вмикається прямий зв'язок із всесвітом. Це час приймати доленосні рішення і будувати стратегічні плани.

Після овуляції на місці фолікула, що луснув, формується жовте тіло. Організм ще не розібрався, чи завагітніли ви, але жовте тіло, про всяк випадок, налаштовує всі системи на режим "вагітність".

Дні 22-28. Гальмування

Співвідношення гормонів у організмі зараз таке, що ваша активність падає. Час прислухатися до себе. Саме в цей період найчастіше приходить розуміння, чого ви насправді хочете — або не хочете.

Рівень прогестерону — гормону, який відповідає за материнський інстинкт — все ще високий. Цей же гормон сповільнює процеси травлення, тому в ці дні може здутися живіт, початися закреп.

  • Більш детально про фази менструального циклу. Як гормони впливають на настрій, зовнішність, поведінку та що робити з цими знаннями

7 проблем під час місячних, які не можна ігнорувати

Деякі речі ми сприймаємо як належне: спазми, дратівливість, сильна кровотеча. Але є проблеми, з якими краще звернутися до лікаря, тому що вони перебувають за межами умовної норми.

1. Прокладка або тампон протікають через годину. Місячні тривають довше 7 днів

Якщо ви втрачаєте більше 2-3 столових ложок крові за всю менструацію або ваші місячні тривають довше 7 днів, це може призвести до анемії, коли тканини не насичуються киснем і ви відчуваєте слабкість. Тож справа не тільки в чистоті і зручності.

Рясні кровотечі можуть вказувати на різні проблеми: ендометріоз, запалення тазових органів, доброякісні фіброми матки, ракові пухлини, порушення згортання. На поліпи, які ростуть на стінках або шийці матки, зазвичай не злоякісні. На синдром полікістозу яєчників (СПЯ), коли менструації спочатку кілька місяців немає, слизова порожнини матки - ендометрій - за цей час потовщується, а місячні, які почалися в результаті, занадто сильні.

З'ясувати точну причину самостійно не вийде. Ідіть до лікаря. Вони зазвичай запитують про інші симптоми і призначають аналізи.

2. Біль при місячних такий сильний, що ви не можете встати

Якщо вам хоч на йоту більш боляче, аніж ви можете терпіти, це вже занадто - не треба терпіти біль при місячних.

Ваш перший крок - прийняти нестероїдні протизапальні препарати. Вони блокують гормоноподібні хімічні речовини простагландини, які викликають спазми матки.

Якщо вони зняли спазм - чудово. Проте, якщо через кілька годин ви все ще корчитеся від болю, вам потрібно обстежитися.

3. Ви не знаєте, коли у вас місячні

Згадайте, як кожного разу ви плануєте відпустку без місячних, а вони починаються прямо на пляжі. Так, нерегулярний цикл може бути пов'язаний зі способом життя - на нього впливають і подорожі, і стреси. Проте також він залежить від стану здоров'я.

4. У вас затримки

Іноді менструації може не бути через стрес. Якщо її немає довго, це не можна ігнорувати. Хоч ви і насолоджуєтеся свободою, переконайтеся, що це не пов'язано з СПЯ, шлунком або надмірними навантаженнями. Ну, або з вагітністю.

Іноді до зникнення менструації призводить прийом оральних контрацептивів. Проте проконсультуйтеся з лікарем, коли це станеться.

Якщо місячних немає три місяці - це вже аменорея. Зверніться до лікаря і обстежтеся.

5. Виділення між менструаціями

За словами докторки Мері Джейн Мінкін, професорки акушерства, гінекології та репродуктивних наук у Єльській школі медицини, у деяких випадках це нормально. Наприклад, коли ви перейшли на новий вид контрацепції або завагітніли. Проте, якщо виділення з цим не пов'язані, зверніться до лікаря.

Кровотечі між місячними може викликати щось невинне, наприклад, доброякісний поліп. А може - запальне захворювання органів малого тазу (ЗЗОМТ) в результаті хламідіозу або гонореї. Інші його симптоми - жар, вагінальні виділення з неприємним запахом і біль при сечовипусканні. Це основна причина хронічних болей і безпліддя. Тому при найменшій підозрі - до лікаря.

6. Виснажливі перепади настрою перед менструацією

Коли естроген і прогестерон перед місячними падають, настрій коливається, настає передменструальний синдром. Це менш помітно у тих, хто приймає оральні контрацептиви. Вони стабілізують гормони протягом всього циклу.

Якщо у вас серйозні перепади настрою, дратівливість, напади гніву, відсутність задоволення від зазвичай приємних речей, це може бути ознаками предменструального дисфоричного розладу.

ПМДР трапляється за тиждень до початку місячних і зникає у перші кілька днів менструації.

"Якщо ви підозрюєте у себе ПМДР, я б рекомендувала щодня записувати симптоми", - говорить Мері Джейн Мінкін. Якщо вони виявляються за тиждень до місячних, можливо, у вас і правда ПМДР. Якщо вони постійні, а менструація їх тільки посилює, це може бути ознакою депресії із передменструальним загостренням. У будь-якому випадку, лікар допоможе.

За словами докторки, при ПМДР лікар може призначати антидепресанти на ті дні, коли ви відчуваєте симптоми, і скасовувати їх з початком менструації. Якщо у вас передменструальне загострення, антидепресанти можуть призначити на постійній основі з підвищенням дозування за тиждень до місячних.

7. Болісні мігрені до або під час менструації

Менструація не може викликати мігрень у людей, у яких її ніколи не було, кажуть фахівці. Проте, у схильних до них жінок, болі можуть з'являтися до або під час місячних. Мігрень також можуть викликати випадкові коливання естрогену.

Можливо, щось зі списку вам знайоме? Тоді краще звернутися до лікарів. На жаль, бувають випадки, коли вони вважають, що ваші проблеми лікувати не потрібно, тоді шукайте більш кваліфікованого фахівця, який допоможе підібрати адекватне лікування.

Чи можливо позбутися місячних

Менструація, навіть безболісна — не найбільш комфортна складова жіночої фізіології. Ось ми і задаємося питанням, чи не можна якось безпечно зупинити місячні назавжди.

Медикаментозна аменорея підійде спортсменкам, космонавткам, військовослужбовицям та іншим жінкам, яким дійсно заважає менструація. Спеціальних препаратів, які підходили б усім жінкам, для зупинки місячних, немає. Нам допоможе гормональна контрацепція.

Секундочку, почекайте.

Перш ніж радісно бігти, щоб випробовувати варіанти на собі, прочитайте інструкції до медикаментів, особливо протипоказання і сумісність з іншими засобами. Не призначайте собі препарати самі, обговоріть їх з дружньою гінекологинею. Якщо запідозрите, що щось пішло не так, звертайтеся до лікаря. Будь ласка, поставтеся до інформації відповідально, це ваше здоров'я.

Ілюстрація / Xaviera Lopez

Комбіновані оральні контрацептиви

Гормональних протизаплідних препаратів багато, вони впливають на жіночий цикл, а значить, і на менструальні кровотечі. Нам необхідні естроген-гестагенні контрацептиви, які пригнічують овуляцію і змінюють стан слизової оболонки матки.

Це комбіновані оральні контрацептиви (КОК). Їх найчастіше випускають у таблетках, але іноді і у вигляді вагінальних кілець ( "Новаринг"). КОК приймають 21 день, а потім роблять семиденний "відпочинок", протягом якого зазвичай відбувається вагінальна кровотеча. Технічно це не менструація, хоча виглядає схоже.

Найпростіший метод домогтися потрібного нам ефекту - вживати контрацептиви 21 день за інструкцією, але пропускати семиденний "відпочинок". Так ви обманюєте організм - гормонально імітуєте вагітність, не даєте виробляти яйцеклітини і насичувати ендометрій кров'ю.

Дослідження на космонавтках показали, що комбіновані оральні контрацептиви справляються з придушенням місячних найкраще.

КОК ефективні через ударну дозу гормонів, тому вам, можливо, доведеться періодично робити перерви у прийомі. Обговоріть це з лікарем. А судячи з інструкції, комбіновані естроген-гестагенні контрацептиви вимагають справді "космонавтського" здоров'я і способу життя.

Серед протипоказань - куріння, лактація, схильність до тромбоутворення, порушення функцій печінки, цукровий діабет, мігрень, епілепсія і ще багато чого. Тож, якщо ви або ваші старші родички не можете похвалитися самопочуттям, як у Валентини Терешкової, спробуйте більш лайтові варіанти.

Міні-пілі

Для не найкращого здоров'я підійдуть суто прогестагенні контрацептиви, відомі як "міні-пілі". У цих протизаплідних таблетках містяться мінімальні дозування синтетичного гормону прогестину.

Цикл прийому - 28 днів без перерви. На відміну від КОК, вони більш легко впливають на організм, але приймати їх треба строго в один і той же час доби без пропусків - це варіант для організованих жінок. Міні-пілі поєднуються з курінням, лактацією і підвищеним ризиком тромбоутворення, а і контрацептивна ефективність у них нижче.

Порушення менструального циклу - найчастіший побічний ефект від цих таблеток, але гарантії, що конкретно у вас настане аменорея, немає.

Пролонгована оборотна контрацепція

Ще один гормональний варіант. Це спіралі з гормонами, підшкірні імпланти, пластирі, ін'єкції. Вони мають високу ефективність і їх не треба приймати строго по днях, тому в світовій практиці LARC часто призначають дівчаткам-підліткам або жінкам з низькою медичної грамотністю. При тривалому прийомі, як і з попередніми препаратами, кровотечі стають нерегулярними.

Однак процедура установки або видалення може бути болючою і не всіх влаштує за ціною. У нашому випадку це нераціонально: погодьтеся, буде прикро пройти через біль, витратити гроші і опинитися серед тих, у кого побічний ефект у вигляді аменореї так і не настав.

Подовжений цикл

Серед останніх фармрозробок - гормональні таблетки для щоденного вживання, які подовжують нормальний менструальний цикл до трьох місяців (Seasonal, Seasonique) або до року (Lybrel). Це зручно, але протипоказання у цих препаратів ті ж, що у КОК. А головний недолік в тому, що їх не можна купити в Україні.

Норетистерон

Норетистерон - препарат на основі синтетичного прогестину. Існує дослідження, у якому жінки, які не справлялися з питаннями особистої гігієни через важкі порушення інтелекту, отримували норетистерон у дозуванні 5 мг на добу від двох до тридцяти місяців.

Аменорея наставала у 86% випадків, у решти спостерігалися кровотечі в середині циклу. Препарат продають в українських аптеках без рецепту, але у нього теж наявний довгий перелік протипоказань.

Чи існує ПМС? Хто і навіщо підтримує міфи про жіноче здоров’я

Ймовірно, ви теж не раз промовляли вголос абревіатуру ПМС та навіть не замислювались над тим, скільки трактувань має цей феномен і чи взагалі існує такий синдром.

Вважається, що жінка під впливом передменструального синдрому щомісяця стає абсолютно ірраціональною, втрачає здатність контролювати різкі зміни у своєму настрої, тому перехід від радості до гірких сліз чи надмірної агресивності в неї займає менше декількох секунд.

До того ж, деяким особам вдається нашаровувати уявлення про ПМС на саму менструацію, вважаючи, що якщо у жінки поганий настрій, то значить у неї точно "ці дні".

Протягом тривалого часу науков_иці не могли прийти до єдиної думки щодо методів дослідження ПМС, так само, як не могли визначити причини його виникнення та скласти загальновживаний перелік симптомів.

І хоча вперше цей термін був згаданий у Британському медичному журналі ще у 1953 році, майже до кінця 20-го століття для його діагностики використовували більше 150 різноманітних симптомів.

На офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб США можемо прочитати, що майже 90% жінок, які зіштовхуються з фізичними чи емоційними змінами у своєму стані за певний час перед менструацією, вважають, що у них є ПМС.

А хіба можна думати інакше, коли образ вередливої і непередбачуваної жінки, керованої своїм циклом, нікуди не зникає з книг, фільмів, телебачення та Інтернету?

Тож як і з більшістю тем, що стосуються жіночого здоров’я, передменструальний синдром знаходиться на межі медичного діагнозу та культурного міфу.

Замість висновків. Менструація — це природньо

Тема менструації майже не з'являється в кіно, а реклама на ТБ мало відображає реальний стан справ. Менструальна кров і раніше іменується "рідиною" або "виділеннями". "Кров цілком доречна у фільмах жахів, але якимось чином перетворюється у табу, якщо випливає з вагін" - написала нещодавно авторка Мішель Хансон в Гардіан.

Обговорення місячних у соцмережах викликає сплеск агресивних коментарів, багато з яких пишуть самі жінки.

Менструація. Міфи та факти про цикл, ПМС, сором та  гормони

Коли в Україні з'явилася з'явилася реклама прокладок, де блакитну рідину замінили на червону, це викликало у жінок обурення.

Навіть в жіночому колективі зазвичай ми просимо позичити тампон тривожним шепотом, придумуємо евфемізми, а пляма на спідниці або брюках стає великою проблемою і предметом сорому.

Кожна друга українська жінка ховає тампони або прокладки, а майже 60% жінок ніколи не просили когось іншого їх купити.

Дізнатись більше: що в Україні думають про менструацію та жіночу мастурбацію

67% українських підлітків сказали, що їм простіше поговорити про місячні з друзями, ніж з батьками. Буває, що батьки соромляться обговорювати такі теми з дітьми, та й не всі можуть похвалитися настільки близькими стосунками.

Відкрита розмова про менструацію допоможе розібратися, як функціонує тіло і як правильно про нього дбати, тому тримайте 4 поради, як говорити з дитиною про менструації.

Менструація - це нормально!
Помазанная на приключения. Расскажет куда пойти, что посмотреть, где отдохнуть.

Рекомендуем

follow follow